logo
Vítáme Vás v katalogu info-turistiky, ubytování a hotelových balíčku. Máme tu pro Vás mnoho možností v informacích jak o turistice, sportu, ubytování a mnoha dalších.

Pátek (19.04.2024)
SVÁTEK: Rostislav
ZÍTRA: Marcela

*** HOTEL Oldřichův Dub

Telefon: +420 415 652 529, +420 725 706 503
Webové stránky: www.oldrichuvdub.cz
Typ: Hotel
Oblast: Severní čechy
Město: Peruc
Adresa: U koupaliště 151, 439 07 Peruc
Cena: dle ceníku nebo dohodou e-mail:info@oldrichuvdub.cz
GPS: 50°20'59.073"N, 13°57'28.456"E

Zobrazit na mapě

HOTEL Oldřichův Dub Peruc

Moderně zrekonstruovaný hotel Vám poskytne pohodlí a relaxaci. Je vhodný pro individuální i skupinové výlety s ubytováním. Postaráme se o Vaše ubytování, stravování a doporučíme Vám některou ze širokých možností výletů v okolí.


Obec Peruc je místo, které je historicky spjato s romanitckou pověstí o setkání knížete Oldřicha a prosté dívky Boženy. Ti se stali rodiči Břetislava, díky němuž vládli Přemyslovci dalších 300 let. Historie zanechala v Peruci nemálo historických památek. Nejznámější je určitě zastřešená, pseudogotická Boženina studánka a mohutný 1000 let starý Oldřichův dub. Moderně zrekonstruovaný hotel poskytuje ubytování v jedno, dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích s kompletním příslušenstvím a satelitní televizí. Pokoje jsou velmi vkusně a moderně zařízeny a jistě poskytnou ubytovaným hostům pohodlí a relaxaci. Součástí hotelu je také restaurace , která může sloužit nejen pro denní stravování, ale i pro pořádání rodinných oslav, rautů, banketů. K příjemnému a pohodlnému posezení můžete využít i bar, jež nabízí klasické barové menu, včetně různých chuťovek. Tento prostor je jako jediný nekuřácký. Pro ty nejmenší je zde připraven dětský koutek, kde se mohou děti skvěle zabavit. Pobyt v Peruci můžete spojit s návštěvou zdejšího zámku se zámeckou zahradou, kde si můžete projít i Muzeum české vesnice.

Ubytování

11 pokojů - kapacita ubytování s přistýlkou celkem až 40 míst,  ve 2, 3 a 4 lůžkových, velmi útulných pokojích s kompletním příslušenstvím a satelitní TV

 

Vyberte si pokoj

Pokoj č. 1 - Pokoj č. 2 - Pokoj č. 3 - Pokoj č. 4 - Pokoj č. 5 - Pokoj č. 6 - Pokoj č. 7 - Pokoj č. 8 - Pokoj č. 9 - Pokoj č. 10 - Pokoj č. 11

rezervovat

Bar

s kapacitou 20-25 míst v pohodlném klubovém posezení, je vhodný také pro firemní prezentace a obchodní jednání
nabízíme klasické barové menu, včetně různých chuťovek
tento prostor je jako jediný kuřácký

-

Restaurace

nabízí snídaně pro hotelové hosty
obědy a večeře - široká nabídka klasických jídel a specialit
kapacita 40-50 míst
restaurace je předurčena pro pořádání rodinných oslav, rautů, banketů a ostatních firemních a společenských akcí

Dětský koutek

s kapcitou 14 míst
děti se zde mohou zabavit během Vaší návštěvy
zorganizujeme dětské párty

Venkovní posezení 40  míst


Možnost koupání

přírodní koupaliště (300 m), koupaliště Louny - 2 tobogány, divoká řeka, chrliče vody (15 km)

Výlety do okolí

Oldřichův dub, Boženina studánka, Muzeum české vesnice, Galerie U Kozorožce, Pamětní síň Emila Filly, nedostavěný chrám v Panenském Týnci, Čechova vyhlídka, hora Říp

Věříme, že Vás tato nabídka přesvědčila, možná i inspirovala a že v blízké době HOTEL Oldřichův Dub navštívíte


-

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled

-

Historie

Peruc

Zemědělská obec, historicky doložená od roku 1170 v roce 1898 povýšena na městečko. Původní gotický hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek, barokně přestavěný v letech 1760-70, s plastikami zejména od I. F. Platzera. Proti zámku je barokní kostel sv. Petra a Pavla, postavený v letech 1724-25 P. P. Columbanim na místě gotické svatyně ze 14. století. V průčelí sochy sv. Václava a sv. Jan Nepomuckého od K. Platzera z roku 1857. Radnice se sgrafity z roku 1883 a několik starobylých domů pod náměstím, kde je i novogotická Boženina studánka (pověst o knížeti Oldřichovi, vládl 1012-34 a jeho ženě Boženě). Odtud sestup k pamětnému stromu, ohněm poničenému Oldřichovu dubu (dub zimní, obvod kmene 750 cm, výška 30 m, stáří odhadováno na 1000 let). Roku 1858 byl v dolní části Peruce postaven jeden z prvních velkých cukrovarů u nás (zanikl r. 1911). V jižním křídle zámku se nachází Pamětní síň Emila Filly (1882-1953) a v bývalé sýpce z konce 18. století Muzeum české vesnice (zemědělské stroje, nástroje a nářadí z domácností a živností). Na náměstí Emila Filly Galerie U Kozorožce (výtvarná díla obměňovaná čtyřikrát za sezonu) a v přilehlé Jiráskově ulici Galerie amatérské fotografiu u Plazíka (též čtyři výstavy za sezonu).

Perucký cukrovar


Byl postaven za poslední perucké šlechty Thunů-Hohensteinů. Hlavní podíl na jeho postavení měl správce panství Anton Emanuel Ritter von Komers (1814-1893). Významný národohospodář se narodil 13.6.1814 v Humpolci ve staré měšťanské a živnostenské rodině obchodníka Matěje Komerse. Po ukončení gymnázia vstoupil do zemědělské praxe ve svém rodném kraji a od roku1832 působil jako hospodářský asistent na velkostatcích hr.Thun-Hohensteina v Dečíně. Studia na hospodářské škole v Hohenheimě u Stuttgartu (1836-38), včetně podpory pro cestování o svátcích a prázdninách mu již platil hrabě Thun. Na základě výborné zkušenosti mu r.1839 svěřil samostatné vedení dvora Slavětín u Loun na peruckém panství. Současně zastával místo osobního tajemníka Františka hraběte Thun-Hohensteina. A.Komers našel v mladém hraběti Františku Thunovi příznivce a později i přítele, který mu dal volnost, podporu a důvěru a byl mu vždy mocnou záštitou. Od 1840 byl Komers na peruckém panství ředitelem. Zde došlo díky zaváděným reformám ke zvýšení úrodnosti půdy a stoupla i produkce v zemědělské výrobě nejen na panství, ale i v celém okolí. V letech 1842-43 se Komers zvláště osvědčil neboť šlo o rok veliké neúrody a bídy. Navrhl tehdy vrchnosti aby se konaly různé mimořádné práce. Zabezpečil tak lidem výdělek od podzimu až do nových žní.


Komers jako společník hraběte Chotka při budování cukrovaru ve Veltrusích se delší dobu zabýval myšlenkou zbudování cukrovaru i na thunovských panstvích. O záměru informoval Komers hraběte r.1852 a ten zvolil Peruc, kde byl r.1858 cukrovar slavnostně otevřen. Jeden z největších cukrovarů té doby v Čechách. Po postavení Pražsko – duchcovské železnice v 70. letech 19. století bylo přistoupeno k vybudování vlečky z nádraží do cukrovaru. Provoz na této unikátní železnici – volospřežce zvané Šlepka, byl zahájen v roce 1879. Její délka byla 2 km, rozchod kolejí 600 mm. Od nádraží dolů k cukrovaru jezdily vozíky náročným terénem samospádem, nahoru je tahala volská spřežení. Ta byla ustájena v současné provozovně Keramiky Říha.


Cukrovar do konce 19. století velmi prosperoval a mohl po menši rekonstrukci a připojení na trať Louny - Libochovice i dále a zdárněji pracovat. Hrabě Thun rekonstrukci pro slabé své finance nepodnikl a cukrovar díky nečilé centrále panství v Praze a zaostalému řízení peruckého panství nadobro v roce 1911 výrobu zastavil. I volospřežka jela naposled v roce 1910. Některé objekty cukrovaru byly využívány jako byty pro pracovníky na peruckém panství, ostatní postupně bourány. Poslední bývalé byty byly zbourány při výstavbě koupaliště na začátku 60. let 20. století.

Ředitelská vila ve stráni nad cukrovarem byla do 70. let využita jako hájovna. Lesní správa ji však koncem 70. let zbourala. Budova ředitelství cukrovaru byla využita jako výletní restaurace s terasami, na kterých byl oblíbený kuželník. Od 50. let 20. stol. byla využívána pouze jako byty. K rekonstrukci budovy a obnově restaurace přistoupil MNV Peruc v 80. letech. V téže době byl v prostoru bývalého cukrovaru vybudován dětský letní tábor, nyní provozován jako kemp.


(Pro HOTEL Oldřichův Dub sestavil Mirek Plazík Blažek, www.iperuc.cz – 2008)

 

Zajimavosti v okoli

 

Obec Peruc

Peruc se do povědomí veřejnosti Peruc zapsala romantickou pověstí o setkání knížete Oldřicha a prosté dívky Boženy, z jejichž svazku se narodil Břetislav díky němuž vládli Přemyslovci dalších 300 let.

Historie zanechala v Peruci nemálo historických památek. Nejvíce vyhledávaná je zastřešená pseudogotická Boženina studánka a mohutný Oldřichův dub, který je starý 1000 let (objem kmene v patě stromu je 970 cm). V roce 2005 mu byl udělen Nadací partnerství v Programu Strom života titul Strom hrdina.


Boženina studánka
Bož
enina studánka


Oldřichův dub
Oldřichův dub


Svažité návsi dominuje kostel sv. Petra a Pavla, postavený r. 1725 P. P. Columbanim. Naproti němu se rozkládá trojkřídlý patrový zámek, jehož rokokovou přestavbu původního sídla prováděl v letech 1694 – 1724 italský stavitel Antonio Porta. Po jeho smrti práce dokončil v letech 1760 – 1770 Petr Pavel Columbani. Sloupové schodiště v oválné vstupní hale zámku je bohatě vyzdobeno sochami andílků – světlonošů z dílny I. F. Platzera z doby kolem roku 1170. V jižním křídle zámku je v letních měsících otevřena Pamětní síň Emila Filly, který zde trávil poslední roky svého života a zdejší krajinu velmi miloval.


Perucký zámek
Perucký zámek


Perucký zámek v zimě
Perucký zámek v zimě


V zámecké zahradě je otevřeno Muzeum české vesnice, které bylo vybudováno ze staré barokní sýpky z konce 18. století. Zde jsou uchovány staré zemědělské stroje, různé nářadí, nástroje a předměty, které byly odedávna součástí života na českém venkově, ale také loutkové divadélko a stará školní třída.

Muzeum české vesnice


Muz
eum české vesnice

Nenapodobitelná je Krásná (Čechova) vyhlídka uprostřed blízkého lesa, kde se otevírá pohled na panorama Českého středohoří. Zde vznikaly kromě krásných obrazů Emila Filly i Čechovy verše.

Na místním hřbitově je pochován (novoklasicistní kaple nad hrobkou) páter František Daneš, kněz, vlastenec a pedagog, který byl v 19. století vůdčí osobou kulturního, společenského i politického života v Peruci. Perucká fara se stala za jeho působení místem schůzek našich předních buditelů a vlasteneckých politiků, předních mužů českého kulturního a společenského života, např. K. H. Borovský, Fr. Palacký, W. W. Tomek, Sv. Čech, F. L. Rieger, K. Sabina, L. Čelakovský, J. V. Frič a další.

Obec Peruc leží v nadmořské výšce 356 m a náleží k ní 6 místních částí : Černochov, Hřivčice, Pátek, Stradonice, Radonice nad Ohří a Telce. Celkem má obec 2100 obyvatel, z toho Peruc 815. Železniční zastávka je na trase Praha – Chomutov, autobusová Louny – Mělník.

Okolí Loun:

Cítoliby

Cítoliby (4 km)

O této obci ležící v těsné blízkosti Loun se prvně dozvídáme v roce 1347. Od druhé poloviny 15. století až do roku 1481 byly majetkem pánů...

... Kostel svatého Jakuba Většího v Cítolibech.

Černčice

Černčice (6 km)

Poprvé se o této obci, která leží v bezprostřední blízkosti Loun východním směrem, dozvídáme v písemné zmínce z roku 1362. Zdejší kostel...

... Kostel sv. Vavřince.

Skanzen Březno

Skanzen Březno (6 km)

Skanzen pravěkých a raně středověkých obydlí vznikl jako výsledek archeologického výzkumu, který probíhal na zdejším nalezišti od poloviny...

... Ukázka pradávné keramiky.

Jimlín

Jimlín (7 km)

O této nevelké obci vzdálené asi 6 kilometrů od Loun se poprvé dozvídáme z písemné zmínky z roku 1267, její jméno pochází ze staročeského...

... Pohled na zdejší Nový hrad...

Zbrašín

Zbrašín (8 km)

O této obci nedaleko Loun, kde v současné době žije kolem 300 lidí, se poprvé dozvídáme v písemné zmínce z roku 1356.

... Křížek nedaleko vsi.

Senkov

Senkov (8 km)

Víska Senkov je součástí obce Zbrašín nedaleko Loun. Pokud jste cykloturisté, můžete tudy projíždět po cyklotrase 304. Víska leží mezi Ročovem...

... Místní kaplička.

Obora

Obora (8 km)

První písemná zmínka o vísce Obora pochází z roku 1268. V současnosti žije v obci, jíž protéká řeka Ohře, asi 320 obyvatel.

... Památka padlým.

Smolnice

Smolnice (8 km)

První zmínka o této vesničce, která leží nedaleko Loun jihovýchodním směrem, pochází z roku 1337. Nejvýznamněji se zapsala do historie roku...

... Pohled na místní náves.

Veltěže

Veltěže (9 km)

Víska leží nedaleko Slavětína na Lounsku, poprvé se o ní dozvídáme v písemné zmínce z roku 1201, dnes zde žije kolem 400 obyvatel.

... Kaple sv. Floriána.

Postoloprtsko

Postoloprty

Postoloprty

Na území dnešního města žil již v 7. století kmen Lučanů, z této doby pochází známá pověst o Neklanovi, první zmínka o Postoloprtech....

... Záplavový most.

Drahomyšl

Drahomyšl

Severně od obce Drahomyšl ční po levé straně polní cesty na Strkovice známý menhir Zakletý mnich. Podle dávné pověsti býval Zakletý mnich...

... Zakletý mnich - menhir u Drahomyšle na Lounsku.

Lišany u Žatce

Lišany u Žatce

Poprvé se o této malé vísce nedaleko Postoloprt dozvídáme v roce 1351 a následně 1411, Dnes zde žije kolem 160 obyvatel. Na zdejší návsi můžete...

... Kaple Nanebevzetí Panny Marie na zdejší návsi.

Hradiště

Hradiště

Tato malá víska leží na pravém břehu řeky Ohře, 5 km od města Postoloprty, jehož je součástí.

... Budova místního kostela.

Okolí Chomutova:

Kamencové jezero

Kamencové jezero (1.6 km)

Kamencové jezero v Chomutově vzniklo někdy v 18. století zatopením prostoru po vytěžených břidlicích nebo po vyhoření uhelné sluje, poprvé...

... Průzračně čistá voda v jezeře.

Podkrušnohorský zoopark Chomutov

Podkrušnohorský zoopark Chomutov (1.8 km)

Zoopark v Chomutově byl založen v roce 1975, najdete zde více než 160 druhů zvířat, z nichž je 14 druhů ohrožených. Mnoho z těchto zvířat...

... Velbloud dvouhrbý.

Skanzen Stará Ves

Skanzen Stará Ves (3 km)

Skanzen Stará Ves v Chomutově vznikl v roce 2005 za přispění Evropské unie, je součástí projektu Centra krušnohorského lidového umění, realizovaný...

... Hospodářská budova statku.

Spořice

Spořice (4 km)

O Spořicích se dozvídáme poprvé v písemné zmínce z roku 1281. Jejich název vznikl pravděpodobně z osobního jména Spor, možný je také jeho...

... kostel sv. Bartoloměje

Otvice

Otvice (5 km)

Otvice leží nedaleko Chomutova a Jirkova jsou jednou z nejstarších obcí chomutovského okresu, podle některých pramenů se o nich dozvídáme z...

... Kostel sv. Barbory z počátku 20. století.

Jirkov

Jirkov (6 km)

Počátky dnešního Jirkova datujeme na konec 13. století, tehdy byl však nazýván Borek. Městská práva Jirkovu udělil v roce 1455 král Ladislav...

... Kostel sv. Jiljí.

Červený Hrádek

Červený Hrádek (7 km)

Počátky dnešního Červeného Hrádku můžeme hledat krátce před rokem 1415, kdy byl na místě zámku vystavěn hrad Borek. Ten byl v roce 1421...

... Zámek nedaleko Jirkova.

Březno

Březno (7 km)

O obci nedaleko Chomutova se dozvídáme poprvé v roce 1281, v současné době zde žije necelých 1300 obyvatel. K největším památkám patří kostel...

... Kostel svatého Petra a Pavla.

Nechranická přehrada

Nechranická přehrada (12 km)

Nechranická vodní nádrž byla postavena na řece Ohři nedaleko Kadaně ve směru na Žatec. Její nejdelší sypaná hráz ve střední Evropě je...

... Ráj surfařů.

http://www.ceskem.cz

Okolí Žatce:

Libočany

Libočany (4 km)

Obec, v níž se narodil proslulý autor Kroniky české Václav Hájek z Libočan, leží v těsné blízkosti Žatce západním směrem. O obci se poprvé...

... Jednolodní kostel Všech svatých.

Staňkovice

Staňkovice (4 km)

Lidé na území dnešních Staňkovic žili již od pravěku, první písemná zmínka pak pochází z roku 1225.
Zdejšími...

... Farní kostel svatého Václava ze 13. století.

Liběšice

Liběšice (10 km)

Liběšice leží 7 km od Žatce směrem na jihovýchod. První zmínka o vsi je z r. 1281. Zdejší kostel sv. Martina je známým poutním místem, jehož...

... Barokní socha u kostela sv. Martina.

Hradiště

Hradiště (11 km)

Tato malá víska leží na pravém břehu řeky Ohře, 5 km od města Postoloprty, jehož je součástí.

... Místní kostel.

Líčkov

Líčkov (11 km)

Osídlení tohoto místa je doloženo již z roku 766, kdy zde byla založena obranná slavanská tvrz. Ta byla v 11. – 14. století přestavěna na...

... Brána zdejšího zámku.

Lišany u Žatce

Lišany u Žatce (11 km)

Poprvé se o této malé vísce nedaleko Postoloprt dozvídáme v roce 1351 a následně 1411, Dnes zde žije kolem 160 obyvatel. Na zdejší návsi můžete...

... Zdejší kaple Nanebevzetí Pany Marie.

Drahomyšl

Drahomyšl (12 km)

Severně od obce Drahomyšl ční po levé straně polní cesty na Strkovice známý menhir Zakletý mnich. Podle dávné pověsti býval Zakletý mnich...

... Zakletý mnich - památka na dávnou pověst.

Tuchořice

Tuchořice (15 km)

Obec najdete 9 km jihovýchodně od Žatce, první záznamy o její existenci pochází z roku 1239. V obci stojí barokní zámek postavený v roce 1728,...

... Kaple u hřbitova.

Výrov

Výrov (15 km)

Výrazný tabulový vrch vrchoviny Džbán o nadmořské výšce 509 m býval dávným hradištěm našich předků. Již v době halštatské (asi 500...

... Nedaleké rozcestí U dubu...

http://www.ceskem.cz/lounsko-a-zatecko/zatec/okoli.html


nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled