logo
Vítáme Vás v katalogu info-turistiky, ubytování a hotelových balíčku. Máme tu pro Vás mnoho možností v informacích jak o turistice, sportu, ubytování a mnoha dalších.

Neděle (19.05.2024)
SVÁTEK: Ivo
ZÍTRA: Zbyšek

*** ČESKO - KRAJE

Typ: INFORMACE ČESKO - KRAJE - MĚSTA
Oblast: Čechy a ostatní
Město: ČR
Adresa: ČR

Zobrazit na mapě

Správní členění

 

Ústecký kraj se sídlem v Ústí nad Labem je vymezený územím okresů Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Litoměřice, Louny, Most a Chomutov. Na jeho území se v současné době nachází 16 obcí s rozšířenou působností. Severní hranice kraje je zároveň i státní hranicí se spolkovou zemí Sasko ve Spolkové republice Německo. Na severovýchodě sousedí s Libereckým krajem, na západě s Karlovarským a z malé části i s krajem Plzeňským a na jihu se Středočeským krajem.


Správní obvody obcí s rozšířenou působností:

Správní obvody obcí s rozšířenou působností

BÍLINA je vymezena územím obcí Bílina, Hostomice, Hrobčice, Ledvice, Lukov, Měrunice, Ohníč, Světec.

DĚČÍN je vymezen územím obcí Arnoltice, Benešov nad Ploučnicí, Bynovec, Česká Kamenice, Děčín, Dobkovice, Dobrná, Dolní Habartice, Františkov nad Ploučnicí, Heřmanov, Horní Habartice, Hřensko, Huntířov, Janov, Janská, Jetřichovice, Jílové, Kámen, Kunratice, Kytlice, Labská Stráň, Ludvíkovice, Malá Veleň, Malšovice, Markvartice, Merboltice, Růžová, Srbská Kamenice, Starý Šachov, Těchlovice, Valkeřice, Velká Bukovina, Verneřice, Veselé.

CHOMUTOV je vymezen územím obcí Bílence, Blatno, Boleboř, Březno, Černovice, Droužkovice, Hora Svatého Šebestiána, Hrušovany, Chomutov, Jirkov, Kalek, Křimov, Málkov, Místo, Nezabylice, Otvice, Pesvice, Spořice, Strupčice, Údlice, Vrskmaň, Všehrdy, Všestudy, Výsluní, Vysoká Pec.

KADAŇ je vymezena územím obcí Domašín, Chbany, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Kovářská, Kryštofovy Hamry, Libědice, Loučná pod Klínovcem, Mašťov, Měděnec, Okounov, Perštejn, Pětipsy, Račetice, Radonice, Rokle, Vejprty, Veliká Ves, Vilémov.

LITOMĚŘICE jsou vymezeny územím obcí Bohušovice nad Ohří, Brňany, Brozany nad Ohří, Býčkovice, Dolánky nad Ohří, Drahobuz, Hlinná, Horní Řepčice, Hoštka, Chotiněves, Chudoslavice, Kamýk, Křešice, Levín, Liběšice, Libochovany, Litoměřice, Lovečkovice, Malíč, Michalovice, Miřejovice, Mlékojedy, Oleško, Píšťany, Ploskovice, Polepy, Rochov, Račice, Snědovice, Staňkovice, Štětí, Terezín, Travčice, Trnovany, Třebušín, Úštěk, Velké Žernoseky, Vrutice, Žalhostice, Žitenice.

LITVÍNOV je vymezen územím obcí Brandov, Český Jiřetín, Hora Svaté Kateřiny, Horní Jiřetín, Klíny, Litvínov, Lom, Louka u Litvínova, Mariánské Radčice, Meziboří, Nová Ves v Horách.

LOUNY jsou vymezeny územím obcí Blšany u Loun, Brodec, Břvany, Cítoliby, Černčice, Dobroměřice, Domoušice, Hříškov, Hřivice, Chlumčany, Chožov, Chraberce, Jimlín, Koštice, Kozly, Lenešice, Libčeves, Líšťany, Louny, Nová Ves, Obora, Opočno, Panenský Týnec, Peruc, Pnětluky, Počedělice, Postoloprty, Raná, Ročov, Slavětín, Smolnice, Toužetín, Úherce, Veltěže, Vinařice, Vrbno nad Lesy, Vršovice, Výškov, Zbrašín, Želkovice, Žerotín.

LOVOSICE jsou vymezeny územím obcí Černiv, Čížkovice, Děčany, Dlažkovice, Evaň, Chodovlice, Chotěšov, Chotiměř, Jenčice, Keblice, Klapý, Křesín, Lhotka nad Labem, Libochovice, Lkáň, Lovosice, Lukavec, Malé Žernoseky, Podsedice, Prackovice nad Labem, Radovesice, Sedlec, Siřejovice, Slatina, Sulejovice, Třebenice, Třebívlice, Úpohlavy, Velemín, Vchynice, Vlastislav, Vrbičany.

MOST je vymezen územím obcí Bečov, Bělušice, Braňany, Havraň, Korozluky, Lišnice, Lužice, Malé Březno, Most, Obrnice, Patokryje, Polerady, Skršín, Volevčice, Želenice.

PODBOŘANY jsou vymezeny územím obcí Blatno, Blšany, Krásný Dvůr, Kryry, Lubenec, Nepomyšl, Očihov, Petrohrad, Podbořanský Rohozec, Podbořany, Vroutek.

ROUDNICE NAD LABEM je vymezena územím obcí Bechlín, Brzánky, Bříza, Budyně nad Ohří, Ctiněves, Černěves, Černouček, Dobříň, Doksany, Dušníky, Horní Beřkovice, Hrobce, Chodouny, Kleneč, Kostomlaty pod Řípem, Krabčice, Kyškovice, Libkovice pod Řípem, Libotenice, Martiněves, Mnetěš, Mšené-lázně, Nové Dvory, Přestavlky, Račiněves, Roudnice nad Labem, Straškov-Vodochody, Vědomice, Vražkov, Vrbice, Záluží, Žabovřesky nad Ohří, Židovice.

RUMBURK je vymezen územím obcí Dolní Poustevna, Doubice, Jiříkov, Krásná Lípa, Lipová, Lobendava, Mikulášovice, Rumburk, Staré Křečany, Šluknov, Velký Šenov, Vilémov.

TEPLICE jsou vymezeny územím obcí Bořislav, Bystřany, Bžany, Dubí, Duchcov, Háj u Duchcova, Hrob, Jeníkov, Kladruby, Kostomlaty pod Milešovkou, Košťany, Krupka, Lahošt, Mikulov, Modlany, Moldava, Novosedlice, Osek, Proboštov, Rtyně nad Bílinou, Srbice, Teplice, Újezdeček, Zabrušany, Žalany, Žim.

ÚSTÍ NAD LABEM je vymezeno územím obcí Dolní Zálezly, Habrovany, Homole u Panny, Chabařovice, Chlumec, Chuderov, Libouchec, Malé Březno, Malečov, Petrovice, Povrly, Přestanov, Ryjice, Řehlovice, Stebno, Tašov, Telnice, Tisá, Trmice, Ústí nad Labem, Velké Březno, Velké Chvojno, Zubrnice.

VARNSDORF je vymezen územím obcí Dolní Podluží, Horní Podluží, Chřibská, Jiřetín pod Jedlovou, Rybniště, Varnsdorf.

ŽATEC je vymezen územím obcí Bitozeves, Blažim, Čeradice, Deštnice, Holedeč, Liběšice, Libočany, Libořice, Lipno, Lišany, Měcholupy, Nové Sedlo, Staňkovice, Tuchořice, Velemyšleves, Zálužice, Žatec, Žiželice.

 


 

Ústecký kraj

  • Název kraje: Ústecký kraj
  • Rozloha: 5 335 km2
  • Počet obyvatel: 843 462
  • Počet měst a obcí: 354 obcí, z toho 53 měst
  • NUTS II: Severozápad
  

V české historii sehrál tento kraj nemalou úlohu. Podle legendy se totiž právě v dnešním Ústeckém kraji na hoře Říp usadili první Slované při příchodu do nové vlasti. Památné místo české mytologie tak dodnes láká tisíce návštěvníků nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

ŘípÚstecký kraj, který se vyznačuje značnou rozdílností jak z hlediska přírodních podmínek, tak z hlediska hospodářské struktury, hustoty osídlení a stavu životního prostředí, leží na severozápadě Čech. Nejdelší úsek společné hranice má s německou spolkovou zemí Sasko (Sachsen) na severozápadě.

Vzhledem k bohaté historii osídlení se může region chlubit velkým množstvím historických památek. Z nejznámějších lze připomenout například románskou rotundu na Řípu, gotický kostel v Mostě, barokní zámek v Duchcově, kláštery v Oseku a Doksanech a zámky Ploskovice a Libochovice. Litoměřice, Úštěk a Terezín byly vyhlášeny městskými památkovými rezervacemi a Roudnice nad Labem má památkově chráněné městské jádro. Několik vsí na Litoměřicku bylo navíc vybráno za vesnické památkové rezervace.

Brána do Čech

DuchcovZ přírodních krás jsou nejznámější Národní park České Švýcarsko s Pravčickou bránou, půvabná labská vinařská cyklostezka s „Bránou Čech“ Porta Bohemica, skalní útvary Tiských stěn a Českého Švýcarska a mnoho dalších. I sportovně založeným návštěvníkům má Ústecký kraj co nabídnout. Ti zde naleznou moderní dostihové závodiště hipodrom, autodrom či golfové hřiště, vše v Mostě. Krajem prochází také několik cyklostezek, z nichž jedna by měla v budoucnu spojit Prahu s Drážďany. Krušné, ale i Lužické hory nabízejí skvělé podmínky pro lyžování.

V posledních letech se v regionu také rozvíjí řada forem přeshraniční spolupráce. Jednou z nich je Euroregion Labe, který zahrnuje území o rozloze 5 500 km2 s 1,4 miliony obyvateli. Sdružuje 214 českých a 63 saských obcí. Tato oblast zahrnuje část severních Čech, Saské Švýcarsko, část Horního Polabí a Východního Krušnohoří. Dále je to Euroregion Krušnohoří, který na české straně zahrnuje 72 měst a obcí z okresů Chomutov, Most, Louny a Teplice. Přínosem jsou společné projekty, především v oblasti dopravy, služeb, cestovního ruchu, kultury nebo životního prostředí.

 


Projekty v kraji 

Ústecký kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.
 

Cykloportál Ústeckého kraje

V tomto projektu by měl být vytvořen cyklistický portál Ústeckého kraje. Portál bude kromě sítě cyklostezek v Ústeckém kraji prezentovat i navazující cyklostezky v Sasku. Součástí prezentace bude i přehled doprovodných služeb pro cyklisty v okolí – půjčoven a servisů kol, ubytovacích a stravovacích kapacit, informací o zajímavých místech na cyklotrasách.
Cykloportál bude poskytovat informace o možnostech cykloturistiky v příhraničním česko-německém regionu, bude proveden v české a německé jazykové mutaci, propagovat se bude taktéž v obou zemích.

Bezručovo údolí – vybudování cyklistických stezek 

Projekt byl zaměřen na vybudování zhruba jeden a půl kilometru dlouhé stezky. Výstavba cyklostezky byla další etapou naplňování Studie vybudování cyklistických stezek na Chomutovsku, jejímž záměrem je propojit všechny trasy ve městě a v okolí.

Dvojjazyčný slovník pro Integrovaný záchranný systém

Na sklonku roku 2007 se Ústeckému kraji podařilo realizovat společně s Euroregionem Krušnohoří dvojjazyčný slovník pro příslušníky Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje. Podle zástupců Euroregionu Krušnohoří a zemského okresu Střední Krušnohoří se podařilo projekt realizovat na základě přeshraničního malého projektu v rámci grantového schématu EU Interreg III A mezi Okresním úřadem Mittlerer Erzgebirgskreis a Krajským úřadem Ústeckého kraje. Slovník obsahuje v obou jazycích pět tisíc hesel a bude praktickou denní pomůckou pro záchranáře. Tisk 1 500 kusů stál sto šedesát tisíc korun a zaplatil ho Ústecký kraj. Pracovníci zdravotnické záchranné služby, horské služby, vodní i letečtí záchranáři nebo hasiči a policisté z obou stran hranice mají díky tomu k ruce materiál, který jim pomůže v krizových situacích vzájemně se dohovořit. 

Odkazy:




Karlovarský kraj

  • Název kraje: Karlovarský kraj
  • Počet obyvatel: 305 000
  • Rozloha: 3 314 km2
  • Počet měst a obcí: 132, z toho 30 měst
  • NUTS II: Severozápad
  

Do nejznámějších lázní Karlových Varů, ale do i Mariánských Lázní, Františkových Lázní, Lázní Kynžvart nebo Jáchymova se sjíždějí lidé doslova z celého světa. Karlovarský kraj, který se rozkládá na severozápadě České republiky poblíž hranice se Saskem a s Bavorskem, je totiž nejvíce proslulý právě lázeňstvím. 

Františkovy LázněSpolu s léčivými prameny je tento kraj bohatý i na přírodní minerální vody, z nichž nejznámější je Mattoni. V souvislosti s lázeňstvím jsou také velice známé lázeňské oplatky, které si jako sladkou pochoutku zamilovali nejen místní obyvatelé, ale především lázeňští hosté z jiných koutů Česka i ze zahraničí. Karlovy Vary kromě toho prosluly ještě bylinným likérem Becherovka a uměním sklářů společnosti Moser.

Město Chodov zase proslavil růžový porcelán, který se vyváží do celého světa. Z kulturní oblasti stojí za zmínku především Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který patří vedle filmových festivalů v Berlíně, Cannes nebo Benátkách k nejvýznamnějším v Evropě.

Destinace pro hosty z Čech i z ciziny

Struktura hospodářství regionu je velmi pestrá. V okresech Karlovy Vary a Cheb jsou hlavní prioritou lázeňství a cestovní ruch. Okres Sokolov se vyznačuje koncentrací těžby hnědého uhlí, energetickou, chemickou a strojírenskou výrobou. V kraji mají nezanedbatelné postavení tradiční odvětví, jako je výroba skla, porcelánu, lihovin (Becherovky), minerálních vod, hudebních nástrojů a textilu.

JáchymovCestovní ruch patří v Karlovarském kraji k jedním z nejvýznamnějších odvětví. Především díky lázeňství  je tento kraj cílovou destinaci pro hosty z Čech i z ciziny. V souvislosti s lázeňským cestovním ruchem je na území Karlovarského kraje i dostatečná nabídka kulturních zařízení a památkových zón. Celkem se na území kraje nalézá jedenáct divadel, dvacet šest kin a více než šedesát muzeí a galerií. Ty jsou doplněny nabídkou lázeňských symfonických orchestrů a několika festivalů. Kromě Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary to jsou například Loketské kulturní léto, Chopinův festival Mariánské Lázně nebo Kanoe Mattoni.

Karlovarský kraj se také postupně stává rájem golfistů. V současné době mohou příznivci tohoto britského sportu gentlemanů využívat devět golfových areálů. Kraj přitahuje i stále více cykloturistů, pro něž je v současnosti vybudováno a označeno na dvanáct set kilometrů cyklistických stezek.


Projekty v kraji

Karlovarský kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Modernizace Letiště Karlovy Vary

V rámci této etapy byla rekonstruována stávající vzletová a přistávací dráha v současných rozměrech. Během stavebních prací byly současně narovnány výškové poměry na dráze, což je nutná podmínka pro možnost používání runwaye (RWY) při výrazně snížené dohlednosti dané leteckými předpisy. Tím se také zvýšila bezpečnost leteckého provozu při přiblížení a přistání a současně je možné v budoucnu RWY prodloužit a rozšířit bez stavebních úprav v této části nově vybudované RWY.

Úprava letištní odbavovací budovy pro splnění Schengenských úmluv

První část řeší vnitřní úpravy a přístavbu stávající odbavovací budovy s ohledem na plnění Schengenských dohod, které na mezinárodních letištích v ČR začaly platit 30. března 2008. I po těchto nezbytných úpravách však nebude v blízké budoucnosti stávající rekonstruovaná odbavovací budova z hlediska prostoru vyhovovat. Důvodem je očekávaný nárůst počtu cestujících a požadavek na možnost souběžného odbavování tří i více letů najednou. Druhá část III. etapy modernizace Letiště Karlovy Vary tak reaguje na tuto naléhavou potřebu projektem výstavby zcela nové odbavovací haly s moderními a komfortními prostory pro odbavení cestujících a poskytování souvisejících služeb. Zahájení výstavby této nové haly se předpokládá na jaře roku 2008 s dokončením na jaře roku 2009.

Krajská knihovna – multifunkční informační centrum regionu

V letech 2004 až 2007 se jídelna bývalých kasáren v areálu krajského úřadu přeměnila v Krajskou knihovnu – multifunkční informační centrum regionu. Projekt vyšel téměř na devadesát milionů korun.

Odkazy: 


Plzeňský kraj

  • Název kraje: Plzeňský kraj
  • Počet obyvatel: 552 982
  • Rozloha: 7 561 km2
  • Počet měst a obcí: 501, z toho 50 měst
  • NUTS II: Jihozápad
 

Pokud chcete vědět, odkud pocházejí auta značky Škoda nebo světoznámé pivo Plzeňský Prazdroj, zajeďte se podívat do Plzně, již od doby svého vzniku přirozeného centra stejnojmenného kraje.

Národní park ŠumavaSvou rozlohou je Plzeňský kraj třetím největším krajem v České republice, avšak počtem obyvatel se řadí na deváté místo. V Plzeňském kraji tak návštěvníci najdou jak velkou metropoli, tak klidnou venkovskou krajinu s drobnými venkovskými obcemi či úplný klid Národního parku Šumava.

Město Nová Plzeň bylo založeno na příkaz českého krále Václava II. roku 1295 na soutoku čtyř řek a od samého počátku bylo důležitým obchodním střediskem. Průmyslový a technologický rozmach Plzně začal v polovině devatenáctého století a Plzeň se postupně zařadila mezi nejvýznamnější města státu. V současnosti je čtvrtým největším městem v Česku. Kromě Plzně plní funkci center Plzeňského kraje města Klatovy, Domažlice, Tachov a Rokycany.

Největší česká hradní zřícenina

RabíPoloha Plzeňského kraje je také významná pro rozvoj cestovního ruchu. Návštěvníci a obyvatelé tohoto kraje mohou využívat nejen mnoha kulturních zařízení, jako jsou divadla, kina, galerie, muzea, hrady a zámky, ale také výborných podmínek pro sport – v létě pro turistiku a cykloturistiku, v zimě pak pro sjezdové i běžecké lyžování. Plzeňský kraj a město Plzeň jsou světově proslulé též pivovarnickou tradicí – v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj se vedle muzea nachází také největší česká pivnice Na Spilce s pěti sty osmdesáti místy.

Vedle toho může Plzeňský kraj nabídnout ještě řadu „nej“. Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci je nejstaršícelistvě dochovanou architektonickou památkou na českém území. Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni má nejvyšší kostelní věž v Česku
(102 m) a nachází se uprostřed jednoho z největších středověkých náměstí v celé republice. V Plzni se také nachází synagoga, která je největší v České republice, druhá největší v Evropě a třetí největší na světě po synagoze jeruzalémské a budapešťské. Šumava a Český les spolu se sousedním Bavorským lesem tvoří nejrozsáhlejší lesní pásmo ve Střední Evropě. Hrad Rabí pak představuje nejrozsáhlejší hradní zříceninu v Čechách. Dalších „nej“ nabízí kraj ještě dlouhou řadu, ovšem i ta místa, která se přídomkem „nej“ nechlubí, dokáží návštěvníka zaujmout. 

 


Projekty v kraji 

Plzeňský kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.
 

Geografický informační systém bez hranic – projekt Plzeňského kraje a Bavorska

Spolu s rozšiřováním Evropské unie (EU) se v posledních letech dostává do popředí zájmu spolupráce mezi státy a regiony také v oblasti geografických informačních systémů (GIS), zjednodušeně řečeno digitálních map. 

Je s podivem, že dosud většina map končí na hranicích států. Významným impulzem spolupráce v tomto směru je bezesporu vytvoření jednotného mapového podkladu pro území na obou stranách hranice, a právě takovým příkladem může být využití projektu Informační systém o území v Plzeňském kraji a v Bavorsku, jehož výsledkem je jednotný mapový podklad středního měřítka (1:10.000 až 1:25.000) pro území Plzeňského kraje, Horního Falcka a Dolního Bavorska. Ten je společně s dalšími tematickými geodaty (chráněná území ochrany přírody) dostupný jako interaktivní mapa na portálu Plzeňského kraje i široké veřejnosti (viz intermap.plzensky-kraj.cz).
 
V současné době se již připravuje také využití výsledků projektu při ochraně obyvatel v rámci Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Za tímto účelem se předpokládá další rozvoj projektu formou jeho tematického rozšiřování o geodata o ekonomickém rozvoji, cestovním ruchu, dopravě, životním prostředí nebo územním plánování.
 
 
Odkazy 


Liberecký kraj

  • Název kraje: Liberecký kraj
  • Počet obyvatel: 430 774
  • Rozloha: 3 163 km2
  • Počet měst a obcí: 215, z toho 39 měst
  • NUTS II: Severovýchod
  

Světoznámý český křišťál, známá jablonecká bižuterie nebo moderní vysílač a hotel na Ještědu, který usiluje o zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO, jsou jen malým výčtem charakteristik Libereckého kraje.

HarrachovKraj se vyznačuje specifickou polohou – jeho hranice jsou na severu zároveň státní hranicí s Polskem a částečně se Spolkovou republikou Německo. Hovoříme proto o takzvaném Trojzemí, kvůli němuž byl v souvislosti s rozšířením přeshraniční spolupráce v roce 1991 ustaven Euroregion Neisse-Nisa-Nysa – dobrovolné sdružení obcí České republiky, Polska a Německa. Vzhledem k této poloze zde sehrává přeshraniční spolupráce významnou roli. Hlavním městem Libereckého kraje a současně přirozeným centrem regionu je téměř stotisícový Liberec.

Za sklem a bižutérií

Liberecký kraj má převážně průmyslový charakter. Rozvinuly se zde především průmysl skla a bižuterie, výroba a zpracování plastů, strojírenství a odvětví zpracovatelského průmyslu s úzkou vazbou na výrobu automobilů. Tradiční textilní průmysl ztratil v posledních letech své dominantní postavení.

Liberecký kraj je velmi významný z hlediska cestovního ruchu a jeho oblasti tak ročně navštěvují statisíce turistů, které přitahuje rozmanitost celého území. Z pohoří rozprostírajících se mezi hranicemi Libereckého kraje jsou největší a nejznámější Jizerské hory a Krkonoše. Ty skýtají mnoho příležitostí pro pěší turistiku, cykloturistiku a zimní sporty. Ojedinělé podmínky k pěstování zimních druhů sportů lze nalézt v Ještědském areálu nad Libercem, kde se mimo sjezdovek různých náročností nacházejí rovněž skokanské můstky, na nichž se každoročně konají závody ve skocích na lyžích. Ideální podmínky pro zimní sporty nabízí i známý Harrachov.

Hrady, zámky a muzea

SychrovMezi kulturní zařízení regionálního významu patří řada muzeí a galerií v různých částech kraje. V návaznosti na tradici výroby skla a bižuterie se návštěvníkům nabízejí například Sklářské muzeum v Novém Boru, v Kamenickém Šenově a v Železném Brodu nebo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Okresní muzeum Českého ráje v Turnově se může pochlubit geologickými a mineralogickými sbírkami a předměty dokumentujícími zlatnickou a šperkařskou výrobu, které jsou jedinečné nejen v rámci České republiky, ale i Evropy.

K historicky cenným objektům s vysokou návštěvností patří hrady a zámky (Bezděz, Zákupy, Lemberk, Frýdlant, Sychrov, Hrubý Rohozec, Valdštejn) a řada církevních objektů. Významnou stavbou kraje je Ještěd, za nějž získal jeho architekt Karel Hubáček jako dosud jediný český architekt Perretovu cenu. Ještěd v současné době usiluje o zápis na listinu UNESCO. Krajina Libereckého kraje skýtá mnoho přírodních zajímavostí a vodních ploch, z nichž nejznámější je Máchovo jezero. Důležitou roli zde sehrávají i lázeňská místa, tolik vyhledávaná právě návštěvníky ze sousedních zemí Euroregionu Nisa.


Projekty v kraji

Liberecký kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Průmyslová výroba nanovlákenných textilií 

Unikátní technologie Nanospider, jež umožňuje pomocí modifikované metody
elektrospiningu  na bázi polymerních roztoků průmyslovou výrobu nanovláken o průměru 200 až 500 nanometrů, byla vynalezena a patentována na
Technické Univerzitě v Liberci (TUL). Společnost Elmarco, která se stala výhradním partnerem TUL pro další rozvoj této technologie a získala exkluzivní licenci na produkci a prodej Nanospidera, vyrobila v roce 2004 pilotní výrobní linku a v roce 2006 nabídla první zařízení na průmyslovou výrobu nanovláken.

Odkaz na web v češtině: www.elmarco.com/obsah

Podpora podnikání a inovačních aktivit

Smyslem této nově vytvořené sítě (vznikla na začátku roku 2008) je koordinovat činnost a rozvíjet vzájemnou spolupráci všech dosud fungujících infrastruktur zaměřených na podporu malých a středních podniků. Enterprise Europe Network, jejíž součástí je prostřednictvím projektu BISONet také Česká republika, poskytuje servis v řadě oblastí – počínaje poradenstvím pro podnikatele, kde síť navazuje na služby Euro Info center, přes poradenství v oblasti inovací a technologického transferu až po podporu účasti malých a středních podniků v 7. rámcovém programu EU pro výzkum a technologický vývoj. Kontaktním místem v Libereckém kraji je ARR – Agentura regionálního rozvoje, spol. s r.o. a VÚTS Liberec a.s.
Další informace o činnosti sítě v České republice, včetně regionálních kontaktů, je k dispozici na webových stránkách www.enterprise-europe-network.cz.  

Krajina podstávkových domů

Německo-polsko-české trojzemí spojuje společná minulost. Dokladem toho je i takzvaný podstávkový dům. Tuto typickou stavbu je totiž možné nalézt ve všech třech zemích. Udržování toho kulturního dědictví v Polsku, Německu i Česku je cílem projektu Krajina podstávkových domů.

Odkaz: www.umgebindeland.de 

Odkazy:


Středočeský kraj

  • Název kraje: Středočeský kraj            
  • Počet obyvatel: 1 201 827
  • Rozloha: 11 016 km2
  • Počet měst a obcí: 1 146, z toho 80 měst
  • NUTS II: ROP Střední Čechy
  

Je považován za srdce Čech, a to nejen díky své poloze. Právě ve Středočeském kraji se totiž objevila nejstarší sídla v zemi a později se tu odehrála i řada historicky významných událostí.

Ve Středočeském kraji dodnes konkuruje nebývalému množství přírodních krás řada významných kulturních i architektonických památek. Jedinečnost a mnohotvárnost tohoto regionu, obklopujícího ze všech stran českou metropoli, láká stále větší počty turistů, kteří jej považují za jednu z nejatraktivnějších destinací střední Evropy.

BrdyTen, kdo se do středních Čech vypraví kvůli rozmanité přírodě, se může těšit na pět chráněných krajinných oblastí různého charakteru. Přírodovědně nejcennější je Křivoklátsko, biosférická rezervace UNESCO. Obrovským přírodním bohatstvím však oplývají také oblasti Českého krasu, Kokořínska, Blaníku či Českého ráje, náležejícího do sítě geoparků UNESCO.

Půvabná zákoutí skrývají meandry všech zdejších řek i zátoky rybníků a vodních nádrží. Největší a nejznámější ze středočeských řek – Berounku, Labe, Jizeru, Vltavu i Sázavu – si oblíbili nejen vodáci, ale také rybáři. Vyznavači vodních sportů se zase rádi vracejí na vodní nádrže Slapy a Orlík, kde je pro ně připraveno veškeré zázemí včetně ubytování nebo půjčoven sportovního vybavení.

Více než 4.000 památek

Obdivovatele kulturních a architektonických památek čeká ve Středočeském kraji více než čtyři tisíce dvě stě pamětihodností. K nejnavštěvovanějším z nich patří například hrady Karlštejn, Křivoklát a Kokořín, zámky Konopiště, Kačina či Dobříš nebo unikátní církevní stavby jako kostel sv. Barbory v Kutné Hoře nebo poutní areál na Svaté Hoře u Příbrami. Téměř ve všech středočeských městech navíc zůstaly zachovány čtvrti se středověkou zástavbou, díky níž mají tato místa neopakovatelnou atmosféru. Nejpůsobivější z nich je historické jádro Kutné Hory, které bylo v roce 1995 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezi dalšími starobylými městy středních Čech vynikají svým vzhledem například Mělník, Beroun, Kolín či lázně Poděbrady.


Projekty v kraji

Středočeský kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Rozšířená telefonická asistence na tísňové lince

Výsledkem projektu byla příprava, tvorba, akreditace a pilotní ověření vzdělávacího modulu pro operátorky tísňových linek zdravotnické záchranné služby s širším využitím i pro operátory ostatních složek Integrovaného záchranného systému a provozovatelů linek poradenských a krizových nebo linek důvěry.

Kraj blanických rytířů

Projekt propaguje rozvoj cestovního ruchu, šetrného k přírodě i místním obyvatelům, v nově definované turistické oblasti „Kraj blanických rytířů“.

Komunikační technologie z pohledu státní správy a samosprávy

Projekt reaguje na rozvoj moderních komunikačních technologií a jejich možného využití pro rozvoj obcí. V rámci projektu byly připraveny čtyři tematické kurzy zaměřené na nejnovější formy komunikačních technologií, které jsou určené pro vzdělávání pracovníků místních samospráv v této oblasti.
Odkazy:
Oficiální web kraje: www.kr-stredocesky.cz
Oficiální turistický portál kraje: www.centralbohemia.cz
Zastoupení kraje v Bruselu:
European Office Central Bohemia Region – Czech Republic
84, av. d’Auderghem
1040 Bruxelles
tel.: + 32 2 734 96 86
fax: + 32 2 734 96 87


Hlavní město Praha

  • Název kraje: Hlavní město Praha
  • Počet obyvatel: 1 212 097 (stav k 31. 12. 2007)
  • Rozloha: 496 km2
  • Počet měst a obcí: 22 správních obvodů, 57 městských částí
  • NUTS II: Praha
 
Praha stověžatá, Praha srdce Evropy, Zlatá Praha, Praha magická nebo Praga caput regni (Praha hlava království), to jsou jen některá z mnoha pojmenování hlavního města České republiky – města, jež nejednou sehrálo důležitou roli nejen v dějinách českého národa, ale i Evropy. Města, které je od středověku považováno za jedno z nejkrásnějších na světě.

HradčanyNijak proto nepřekvapí, že právě Praha je nejvýznamnější městskou památkovou rezervací České republiky. Staletý stavební vývoj vedl ke vzniku světově unikátního celku, jenž je výjimečný svou velikostí i koncentrací památek.

Prolínají se zde různé stavební slohy a styly, jejichž symbióza vytváří neopakovatelnou atmosféru města. Od roku 1992 je historické jádro Prahy o rozloze osm set šedesát šest hektarů zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Staroměstská radnice s orlojem

Staroměstská radnicePraha je taktéž sídlem nejvyšších zákonodárných, správních a politických orgánů státu – parlamentu, vlády, prezidenta republiky. Stojí zde nejvýznamnější společenské, kulturní a vzdělávací instituce. Město je kulturní metropolí celé České republiky. Nacházejí se zde desítky muzeí, galerií, divadel a nejrůznějších kulturních institucí.
 
Nejčastěji navštěvovanými památkami jsou v hlavním městě Pražský hrad, Karlův most, Staroměstská radnice s orlojem, Židovské město a v neposlední řadě také například Petřínská rozhledna. Praha je též vstupní branou do celé České republiky.

Projekty v kraji 

Kraj Hlavní město Praha se kromě kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Kamerový systém v Praze

V tomto projektu se sledují významné dopravní komunikace na území hl. m. Prahy. Zobrazené obrázky se aktualizují každou minutu. kamery.praha.eu

Tunel Blanka

Zlepšení dopravní situace a ozdravení životního prostředí patří mezi priority hlavního města Prahy. Oboje do značné míry závisí na dokončení vnitřního městského a vnějšího silničního okruhu. Hlavním cílem pro následující období je dostavba vnějšího silničního okruhu, neboť jen v návaznosti na něj bude možné zprovoznit vnitřní městský okruh. Jeho součástí je dnes největší podzemní stavba v ČR. Její celková délka je 6 382 m. Po zprovoznění vznikne nejdelší tunel v České republice a nejdelší městský tunel v Evropě, současně i nejdelší souvislý ražený tunel na našem území dlouhý 2,23 km. www.tunelblanka.cz

ENVIS 4

Jedná se o poskytování informačního servisu o životním prostředí ve 24 vybraných městských částech určených programem JPD2 (ovzduší, hluk, příroda a krajina).
www.premis.cz/envis4

Protikorupční portál

Tento portál je nástrojem, s jehož pomocí může každý upozornit na jednání úředníků magistrátu hlavního města Prahy, které vnímá jako korupční. Upozornění lze podat elektronicky nebo písemnou formou v budovách magistrátu a hlavní pošty v Praze. Portál je původním návrhem a projektem, jenž vychází z moderních trendů boje proti korupci v zahraničí. magistrat.praha-mesto.cz/pkportal

 
 
Odkazy:


Jihočeský kraj

  • Název kraje: Jihočeský kraj
  • Počet obyvatel: 633 264
  • Rozloha: 10 056 km2
  • Počet měst a obcí: 623, z toho 52 měst
  • NUTS II: Jihozápad 
 

Pokud chcete vidět unikátní rybniční soustavu, projít se po největším čtvercovém náměstí v České republice nebo se jen podívat na místo, odkud vyjela první evropská koněspřežka, pak se vydejte do jižních Čech.

Jihočeský kraj je druhým největším krajem České republiky a má nejnižší hustotu obyvatel. Jižní Čechy jsou krajinou mnoha krás a mnoha kontrastů, krajinou složenou z mnoha střípků, které vytvářejí neobyčejně pestrou a přitažlivou mozaiku. Najdete zde prakticky všechno, čím česká země vyniká a čím může oslovit své návštěvníky. Region je dobře připraven přijmout hosty ze všech koutů světa, kteří přijedou objevovat a obdivovat jeho bohatství, jež představují zdejší krajina, památky a lidé.

Ryby, synonymum jižních Čech

Z přírodních krás jsou nejznámější pohoří Šumava, Blanský les či Třeboňsko. Vztah Jihočechů k přírodě ale názorně ilustruje například i dílo rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan, který v šestnáctém století umně zformoval charakter zdejší krajiny výstavbou rybniční soustavy, které kraluje jeho největší dílo – rybník Rožmberk. Produkce ryb je dodnes chápána jako jedno ze synonym jižních Čech.

Opomenout však nelze ani další unikáty, jež významně ovlivnily rozvoj místního průmyslnictví. Patří mezi ně první koněspřežná železnice na evropském kontinentu. V letech 1832 až 1873 převážela z Českých Budějovic do Lince zboží, později i pasažéry. Schwarzenberský plavební kanál překonává od konce osmnáctého století hlavní evropské rozvodí. První kostku cukru na světě vytvořili v roce 1843 v Dačicích a nejstarší středoevropská meziměstská elektrifikovaná trať z Tábora do Bechyně je v provozu od roku 1903.

Lidové baroko na jihu Čech

Jihočeské barokoMinulé časy dnes připomínají historická centra měst, památkové rezervace a zóny, četné církevní stavby, hrady a zámky ať již zachovalé zcela, nebo částečně. Jedinečnost renesančních i jiných památek města Český Krumlov a staveb lidového baroka ve vesnici Holašovice se staly důvodem jejich zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezi další hojně navštěvovaná města patří České Budějovice s největším čtvercovým náměstím v ČR. Nejnavštěvovanějším zámkem je Hluboká nad Vltavou. K relaxaci lákají například lázeňská města Třeboň a Bechyně nebo okolí přehradní nádrže Lipno.

O Jihočeších vám mnohé napoví místní folklór – pořádání slavností a festivalů. Na dodržování tradic se zde pečlivě dbá. Mezi významné osobnosti, které na jihu Čech žily a jejichž odkaz dodnes ovlivňuje kulturní dění v Jihočeském kraji, patřili bezesporu operní pěvkyně Ema Destinnová (1878–1930), malíř, kreslíř a ilustrátor Mikoláš Aleš (1852–1913), loutkář, režisér a dramaturg Josef Skupa (1892–1957) a další. Setkání s Jihočechy je rozhodně nejpříjemnější při posezení v některé z hospůdek, pivnic, restaurací či kaváren. Ke krajovým specialitám neodmyslitelně patří místní pivo. 

Projekty v kraji

Kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.  

MATEO

Tento projekt byl zaměřen na rozvoj inovačních procesů a výměnu know-how mezi firmami a výzkumnými institucemi a na posílení konkurenceschopnosti malých a středních podniků. Díky svým výsledkům byl v roce 2008 v soutěži RegioStar Awards vyhodnocen jako jeden z nejúspěšnějších projektů své kategorie.

Protipovodňová ochrana 

Projekt zmapoval stav ochrany před povodněmi na území Jihočeského kraje, stanovil slabá místa, vymezil cíle a navrhl opatření protipovodňové ochrany. Výsledky se staly podkladem pro plány povodí Vltavy, Dyje a Lužnice.

ELLA

Projekt ELLA byl iniciován po povodňových událostech ve střední Evropě v roce 2002. Zaměřil se na posílení mezinárodní spolupráce při prevenci a zvládání podobných krizových situací. Výsledkem projektu je pořízení společné strategie územního plánování povodí Labe a Vltavy, výměna dat a zlepšení nástrojů územního plánování a několik pilotních projektů.

Odkazy:


Královéhradecký kraj

  • Název kraje: Královéhradecký kraj
  • Počet obyvatel: 552 212
  • Rozloha: 4 758 km2
  • Počet měst a obcí: 448, z toho 44 měst
  • NUTS II: Severovýchod
  

Můžete zde vyšplhat třeba na nejvyšší horu České republiky nebo obdivovat unikátní alegorické barokní sochy v Kuksu. Královéhradecký kraj má totiž pro své obyvatele, ale i turisty kouzlo a přitažlivost po celý rok.

Na území tohoto kraje se nalézá řada turisticky atraktivních lokalit s výjimečnými přírodními, kulturními a historickými památkami. Královéhradecký region je mimo jiné rodným krajem světově uznávaného malíře Františka Kupky (1871–1957).

Nové Město nad MetujíCelé území je protkáno pavučinou zejména renesančních a barokních pamětihodností. Mystický barokní areál špitálu Kuks, zámky Častolovice, Opočno a řada dalších zvou k výletům do historie. Do Královéhradeckého kraje se také každoročně sjíždejí milovníci vojenské historie, aby si připomněli největší bitvu prusko-rakouské války z roku 1866.

Pískovcová skalní města

V Královéhradeckém kraji se nachází jedna z největších a nejkrásnějších evropských zoologických zahrad ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, kterou mají v oblibě zvláště děti. Častým cílem turistů je malebný Český ráj, pohádková krajina s pískovcovými skalními městy, romantickými zříceninami i stavbami lidové architektury.

V příhraničních oblastech Královéhradeckého kraje se zvedají hřbety Orlických hor a Krkonoš. Krkonoše jsou nejnavštěvovanějším pohořím celé České republiky, lze v nich provozovat turistiku po celý rok. Nejvyšší hora Krkonoš Sněžka (1 602 m n. m.) je zároveň nejvyšším vrcholem celé České republiky.

Kromě téměř tisíce kilometrů značených turistických tras jsou v Krkonoších vyznačené i stovky kilometrů cyklistických tratí. V zimě nabízejí Krkonoše romantiku bíle zasněžených hor a moderně vybavené lyžařské areály.


Projekty v kraji  

Kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Nemocnice na internetu

Záměrem tohoto projektu bylo vybudovat vysokorychlostní datové prostředí mezi zdravotnickými organizacemi zřizovanými krajem, tedy mezi oblastními nemocnicemi Královéhradeckého kraje, Zdravotnickou záchrannou službou a Zdravotnickým holdingem Královéhradeckého kraje. V těchto zařízeních bylo nově vytvořeno 45 veřejně přístupných míst k vysokorychlostnímu internetu prostřednictvím sedmi informačních kiosků a osmatřiceti osobních počítačů.

Knihovny na internetu

Hlavním záměrem projektu bylo rozšířit činnost veřejných knihoven Královéhradeckého kraje na veřejná informační centra obcí, která budou zajišťovat rovný přístup občanů k tradičním i elektronickým informačním zdrojům a vytvoří vhodné podmínky pro rozvoj vysokorychlostního internetu a pro posílení informační vzdělanosti obyvatel Královéhradeckého kraje.

Atlas Labe na území Královéhradeckého kraje

Akce je součástí nadnárodního projektu ELLA: ELBE – LABE, tedy opatření na řízení povodní prostřednictvím mezinárodního územního plánování. Cílem akce bylo zmapovat povodí Labe v Královéhradeckém kraji ve vztahu k možným povodním.
www.ella-interreg.org

Odkazy:


Pardubický kraj

  • Název kraje: Pardubický kraj
  • Počet obyvatel: 505 000
  • Rozloha: 4 519 km2
  • Počet měst a obcí: 451, z toho 34 měst
  • NUTS II: Severovýchod
  

Je proslulý chovem koní, výrobou perníku nebo renesančním zámkem zapsaným na seznamu UNESCO. Pardubický kraj, který leží na pomezí Čech a Moravy, nabízí množství přírodních zajímavostí, památek a pamětihodností.

LitomyšlV tomto kraji, který bývá nazýván také střechou Evropy, protože se na něm stýká rozvodí tří moří, se nachází jeden z nejstarších hřebčínů na světě. Leží v Kladrubech nad Labem a jeho historie sahá do první poloviny šestnáctého století. Kladrubský hřebčín byl vyhlášen Národní kulturní památkou a je proslulý chovem bílých starokladrubských koní. S koňmi je však spojeno i největší město regionu – Pardubice. Zde se koná nejstarší a nejtěžší dostih kontinentu Velká pardubická steeplechase, která má již více než stoletou tradici.

Perník se zde vyrábí už 300 let

Pardubice jsou však také světově proslulé výrobou perníku. Ten se s nepatrnými obměnami vyrábí již tři sta let stejným způsobem, ale jeho historie spadá až do šestnáctého století. V roce 2008 získal pardubický perník ochrannou známku Evropské unie.

Na území Pardubického kraje najdou návštěvníci mnohé památky – přes hrady, zámky a zříceniny až po církevní budovy. Patrně vůbec nejznámější památkou je renesanční zámek v Litomyšli zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Každoročně se na jeho nádvoří pořádá významný evropský operní festival Smetanova Litomyšl.

Hrady na strategických místech

LichniceNa strategicky příhodných místech kraje vyrůstaly od třináctého století středověké hrady– za všechny jmenujme Lichnici, Oheb nebo Rychmburk. Za návštěvu stojí též zříceniny středověkých feudálních sídel roztroušené v podhůří Železných a Orlických hor. Nejvýznamnější historické stavební památky v severní části Pardubického kraje jsou spojeny se starým moravským rodem pánů z Pernštejna. Pernštejnským majetkem byly i dva mohutné hrady – Litice nad Orlicí a Kunětická hora.

Na své si přijdou v Pardubickém kraji rovněž milovníci přírody, kteří si zde mohou vybrat hned z několika turisticky atraktivních oblastí – Železné hory, Žďárské vrchy, Orlické hory, Polabí nebo masiv Kralického Sněžníku – třetí nejvyšší hory ČR (1 423 m n. m.).


Projekty v kraji

Pardubický kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.
 

Internetové stránky Pardubického kraje na portálu Východní Čechy

Na adrese www.vychodni-cechy.info najdou obyvatelé i návštěvníci regionu bohatou nabídku informací a inspiraci pro cestu do turistického regionu Východní Čechy, a to celkem v devíti jazycích. Důraz je kladen na aktivní trávení volného času, nechybějí samozřejmě informace o památkách, přírodních krásách nebo kulturních akcích. Portál byl již podruhé oceněn zvláštní cenou ministra pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci na webových stránkách v oblasti měst a obcí a turistických regionů.

Internet přístupný v sociálních zařízeních a v Domech dětí

Projekty jsou cíleny do čtyř domovů důchodců, pěti ústavů sociální péče, jednoho rehabilitačního ústavu, šesti dětských domovů, deseti domů dětí a mládeže, celkem tedy do 26 organizací rozprostřených po celém území Pardubického kraje. Po zahájení provozu byl v některých zařízeních proveden dotazníkový průzkum. Z odpovědí vyplývá, že dopady projektů překročily technický rámec a pro klienty ústavů znamenají obohacení jejich života. Klienti se seznamují s možnostmi internetu, děti rychleji, klienti sociálních ústavů a senioři sice pomaleji a postupně, ale se zájmem. Navazují přes internet kontakty, komunikují s rodinou a přáteli. Zvládnutí nových technologií posiluje jejich sebevědomí a toto nové téma prospívá též skupinovým vztahům. Projekty kromě své technologické náplně napomáhají začlenění dalších skupin obyvatelstva do informační společnosti.

Centrum materiálového výzkumu

V Pardubicích by mělo vzniknout špičkové vědecké pracoviště a zázemí pro materiálový výzkum zejména v oblasti optiky, optoelektroniky, nanomateriálů a nanotechnologií, s řadou přesahů i do jiných oblastí, například konkurenceschopného strojírenství, informační společnosti, energetických zdrojů a bezpečnostního výzkumu. Mezi konkrétní příklady výstupů jmenovaného projektu lze zařadit například víceúrovňové a velkokapacitní paměti, zápisy informací, počítače na dlani, plně optické počítače, zařízení pro noční vidění, detektory, nové materiály pro baterie, fotoaktivní a samočisticí povrchy skel, vyšší pevnost materiálů, rozklad bojových a škodlivých látek, rozklad vody nebo skladování vodíku. Projekt, který připravuje Univerzita Pardubice společně s dalšími partnery, by měl vyjít na více než dvě miliardy korun. 

 
Odkazy


Kraj Vysočina

  • Název kraje: Vysočina
  • Počet obyvatel: 513 195
  • Rozloha: 6 796 km2
  • Počet měst a obcí: 704, z toho 34 měst
  • NUTS II: Jihovýchod
 

Hned třemi památkami UNESCO se může pochlubit kraj Vysočina. Název tohoto kraje je odvozen od toho, že značnou část jeho území zaujímá Českomoravská vrchovina, vyvýšená zvlněná krajina ležící mezi oběma historickými zeměmi České republiky.

Kamenný křížGenerace lidí zde proměnily původní neprostupný prales v harmonickou kulturní krajinu, v níž se nachází množství lesů a hájků, ale i polí, luk a pastvin. Téměř každý potok je zde přehrazen, a proto zde návštěvníci narazí na řadu rybníků.

Přírodní podmínky rozptýlily obyvatele Vysočiny do více než tisíce sídel, která jsou propojena hustou sítí silnic. Pro Vysočinu jsou charakteristické malé vesnice nepříliš vzdálené od místního centra, jímž často bývá malé město se třemi až deseti tisíci obyvatel. Pouze ve čtyřech městech žije více než dvacet tisíc lidí, krajské město Jihlava dosahuje počtu padesáti tisíc.

Hranice mezi Čechami a Moravou

Metropole kraje je nejstarší horní město českých zemí, které patřilo ve středověku k nejbohatším městům českého království, a to především díky těžbě stříbra. Rozkládá se po obou stranách bývalé zemské hranice mezi Čechami a Moravou. Kraj Vysočina je umístěn v dopravním i populačním středu země. Vysočinou prochází hlavní dopravní tepna České republiky dálnice D1. Strategická poloha Vysočiny proto v posledních letech přilákala řadu zahraničních investorů, kteří sem soustřeďují nejen výrobní kapacity, ale rovněž výzkum a vývoj.

Historie zanechala na Vysočině množství památek, z nichž tři – historické centrum Telče, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, Židovské město a bazilika sv. Prokopa v Třebíči – jsou zařazeny mezi světové kulturní dědictví UNESCO. Přírodní bohatství kraje tvoří chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, Železné hory, dále národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step, Velký Špičák a četné přírodní rezervace. Výhodou Vysočiny je zachované čisté životní prostředí.


Projekty v kraji

Kraj Vysočina se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Turistický portál  

Turistický portál www.region-vysocina.cz nabízí přehled turistických a volnočasových aktivit v regionu, tipy na výlety, možnosti koupání a lyžování, kulturní, společenské a sportovní akce a v neposlední řadě také přehled nabídky ubytování. Do webových stránek vkládají data přímo externí uživatelé a také je aktualizují. Tato internetová prezentace turistických možností byla v roce 2004 na festivalu TOUR REGION FILM v Karlových Varech odměněna druhým místem v kategorii multimédia.

Na webových stránkách www.lyze-vysocina.cz se lidé dozví o možnostech sjezdového a běžeckého lyžování na Vysočině a naleznou zde rovněž nabídku servisů a půjčoven lyžařského vybavení, informace o počasí nebo o stavu sněhu na sjezdovkách. Součástí stránek je i zobrazení lyžařských vleků v mapě a routování. Provozovatelé vleků aktualizují veškeré informace pomocí e-informací – e-mailových nebo SMS zpráv.

Informační systém běžeckých tras  

Informační systém běžeckých tras je interaktivní mapa, která umožňuje uživatelům získat informace nejen o samotných trasách (délka úseku, výškový profil), ale také o možnostech ubytování, informačních centrech a památkách v jejich okolí s hypertextovým odkazem na konkrétní stránku turistického portálu. Běžecké trasy mohou být zobrazovány nad různými podkladovými mapami. V dubnu 2006 získala tato aplikace první místo v soutěži „Geoaplikace roku 2005“ v kategorii cestovní ruch.

Více informací na gis.kr-vysocina.cz/website/turista.

Samospráva přes internet

Jedná se o mezinárodní projekt eParticipate spolufinancovaný z programu eTen, do něhož se kraj Vysočina zapojil jako partner v roce 2007. Cílem projektu je zpřístupnit prostřednictvím informačních technologií činnost samospráv občanům regionu. Prakticky jde o zajištění živých internetových video-přenosů z jednání krajského zastupitelstva a zastupitelstev měst a obcí v kraji a následné zpřístupnění záznamu těchto jednání v archivu.

Přenosy jsou dostupné na www.kr-vysocina.cz/tv.
Odkazy:


Jihomoravský kraj

  • Název kraje: Jihomoravský kraj
  • Počet obyvatel: asi 1 130 000 obyvatel
  • Rozloha: 7 196,5 km2
  • Počet měst a obcí: 673, z toho 48 měst
  • NUTS II: Jihovýchod
  

Hned čtyřmi zápisy na seznamu UNESCO, nejrozlehlejšími vinicemi v celé České republice nebo unikátní krasovou soustavou se může chlubit Jihomoravský kraj. Tento kraj, ležící na hranici s Rakouskem a Slovenskem, oplývá bohatou historií, překrásnou rozmanitou přírodou, památkami, znamenitým moravským vínem a živými folklórními tradicemi. 

MikulovV těsném sousedství se zde nacházejí čtyři světově významná teritoria, natolik cenná, že je pod svou ochranu vzala organizace UNESCO. Jde o dvě památky zapsané na seznam kulturního a přírodního dědictví: kulturní krajina Lednicko-valtický areál – romantická krajina s četnými drobnými stavbami mezi dvěma zámky – a vila Tugendhat – funkcionalistická stavba z první poloviny dvacátého století v Brně.

Pod patronací UNESCO se nacházejí rovněž dvě biosférické rezervace: Dolní Morava a Bílé Karpaty. Jedinečností je položka, která nedávno přibyla na Seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO, a to mužský tanec verbuňk z Moravského Slovácka.

Krasové jeskyně s podzemní řekou

Jihomoravský kraj oplývá i mimořádnými přírodními krásami, jako jsou území Národního parku Podyjí s četnými meandry a se skalnatými svahy porostlými lesy nebo Moravský kras s krasovými jeskyněmi, propastí Macochou a podzemní řekou Punkvou.

Jihomoravská metropole Brno, druhé největší město ČR, nabízí řadu historických a architektonických památek. Kromě již zmíněné vily Tugendhat je to dominanta města katedrála sv. Petra a Pavla či hrad Špilberk. Historické centrum je sídlem významných institucí a najdeme zde samozřejmě divadla, galerie a univerzitní budovy a s tím související Jihomoravské inovační centrum. Ve městě se také již mnoho let konají mezinárodní veletrhy. Atraktivitu Brna zvyšuje i mezinárodní letiště.

Bitva tří císařů

Mohyla míru ve SlavkověNedaleko moravské metropole se nachází proslulé Slavkovské bojiště (Austerlitz), místo bitvy tří císařů, která se zde odehrála v roce 1805. Každoročně se tak ve Slavkově koncem roku konají vzpomínkové akce na tuto mimořádnou bitvu s ukázkami bojů.

Jižní Morava je ale také nejvýznamnější vinohradnickou a vinařskou oblastí. Nachází se zde přes devadesát šest procent všech vinic ČR, které dávají hrozny pro znamenitá vína. Neodmyslitelným rysem jižní Moravy jsou rovněž stále živoucí lidové tradice. Pestré lidové kroje, písně a tance, řemeslná výroba – to vše je nejen součástí folklórních svátků, ale i všedního života.

Degustace moravských vín

RuprechtovMilovníky aktivního odpočinku v kraji uspokojí množství značených cyklotras, pěších tras a naučných stezek často spojených s poznáním vinařství a jeho tradice, ale také s možností degustace vína. Rozvoj také zaznamenává golf; kromě dvou osmnáctijamkových hřišť ve Slavkově a v Kořenci je zde k dispozici i sedmadvaceti jamkové hřiště v Jinačovicích. Relaxaci po sportu zajišťují nově otevřené lázně s balneoprovozem v Lednici a rekonstruované lázně v Hodoníně, které doplňují nabídku kraje. Nedílnou součástí turistického ruchu na jižní Moravě je i kongresová turistika.

Lákadlem pro davy fanoušků z celé Evropy je rovněž Masarykův okruh v Brně. Pořádá se zde řada motocyklových a automobilových závodů včetně prestižní Velké ceny ČR silničních motocyklů.


Projekty v kraji  

Kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Biotechnologický inkubátor 

Projekt má za cíl vytvořit příznivé podmínky pro vznik a rozvoj centra biotechnologického podnikání v Jihomoravském kraji díky výstavbě a zajištění následného provozu inkubátoru INBIT zaměřeného na podporu biotechnologických firem. www.jic.cz

Portál cykloturistiky 

Projekt vybudoval informační systém cestovního ruchu v oblasti cykloturistiky v podobě kompletní informace o přípravě, realizaci a možnostech financování sítě cyklotras. Projekt má propagovat a prezentovat cykloturistiku, šířit a prezentovat turistické aktivity v území v návaznosti na cyklotrasy. V neposlední řadě budou ve čtrnácti obcích při hranici s Dolním Rakouskem umístěny informační kiosky.
www.cyklo-jizni-morava.cz

Cestovní ruch v Jihomoravském kraji

Tento projekt zvýšil informovanost o turistických atraktivitách a nabídce služeb v oblasti cestovního ruchu v jednotlivých turistických regionech na území Jihomoravského kraje. Projekt současně podporuje vzájemnou spolupráci mezi subjekty podnikajícími v cestovním ruchu, turistickými informačními centry a Jihomoravským krajem při propagaci cestovního ruchu Jihomoravského kraje.
www.jizni-morava.cz

Odkazy:


Olomoucký kraj

  • Název kraje: Olomoucký kraj
  • Počet obyvatel: 635 126
  • Rozloha: 5 767,02 km2
  • Počet měst a obcí: 398, z toho 30 měst
  • NUTS II: Střední Morava


  

Navštivte město proslavené unikátním souborem kašen, ochutnejte aromatický sýr proslulý i za hranicemi České republiky nebo jen obdivujte překrásné kroje a zvyky Olomouckého kraje. Ten je bohatý nejen na tradice a historii, ale i na přírodní krásy. 

Orloj v OlomouciNejvětším městem tohoto regionu, který leží ve východní části České republiky a na severu sousedí s Polskem, je stotisícová Olomouc – po Praze druhá nejstarší a největší městská památková rezervace České republiky. Ve městě můžete obdivovat nejen sloup Nejsvětější Trojice zapsaný na seznamu UNESCO, ale i renesanční radnici s orlojem nebo soubor barokních kašen, které znázorňují příběhy z antické mytologie.


 

Hody, jarmarky a masopusty

Olomoucký kraj se může dodnes chlubit množstvím tradic. Lidé se zde stále pečlivě připravují na hody, jarmarky, masopusty a bály. Tradiční jsou například Hanácké slavnosti v Náměšti na Hané, v Prostějově a Tovačově nebo Jízda králů v Doloplazích. To, že má tento kraj pestrou historii, dokazuje i množství starých hradů a zámků. Za návštěvu rozhodně stojí například hrady Bouzov, Helfštýn, Šternberk nebo zámky Náměšť na Hané, Tovačov a Plumlov.

Hanácký krojNa své si v Olomouckém kraji přijdou i milovníci sportu. Díky rovinatému terénu podél řeky Moravy je tento region ideálním místem pro rodinnou cyklistiku a pěší turistiku. Nejedna rekreační oblast se chlubí právě tím, že v jejím okolí můžete jezdit na koni, hrát golf, tenis, navštívit lanové centrum nebo si jen tak odpočinout u vody.

Dlouhá zimní sezóna

Oblast Jeseníků zase vyhledávají milovníci zimních i letních sportů. Lyžařská střediska umístěná vysoko v horách totiž zaručují dlouhou zimní sezónu – v Jeseníkách tak můžete sjezdovat nebo jezdit na běžkách. V létě se zde ale také můžete koupat, jezdit na kole, vyzkoušet horské minikáry nebo lézt po skalách. Jeseníky jsou navíc druhou oblastí v České republice s největší koncentrací lázní. Za návštěvu rozhodně stojí například Priessnitzovy lázně, lázně Velké Losiny, Dolní Lipová nebo Bludov. Unikátní je také jeskynní komplex v Javoříčku, který ukrývá mnohá podzemní tajemství a krásy.

V Olomouckém kraji byste též neměli zapomenout ochutnat některou z místních specialit. Nejznámější jsou olomoucké tvarůžky – měkký zrající sýr se silnou vůní až zápachem, který je zmiňován již v pramenech ze šestnáctého století.


Projekty v kraji

Olomoucký kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Podnikatelský inkubátor Olomouc

Cílem podnikatelského inkubátoru bylo vytvořit příznivé podnikatelské prostředí s napojením na vědeckovýzkumné kapacity UP v Olomouci, stimulovat podnikání, povzbudit poptávku po výsledcích vědy a výzkumu a podpořit vznik nově zakládaných (spin-off) firem. Díky jmenovanému projektu vybavil Vědeckotechnický park budovu inkubátoru potřebným zařízením a zajistil její provoz do 30. června 2008.

Internetizace knihoven v Olomouckém kraji

Primárním záměrem jmenovaného projektu bylo rozšířit funkce knihoven Olomouckého kraje na informační centra obcí tak, aby zajišťovala rovný přístup všech skupin obyvatelstva kraje k tradičním a elektronickým informačním zdrojům v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje a podnikání; k plnění občanských a občansko-právních povinností a k řešení každodenních životních situací (například při hledání práce), včetně zajištění možnosti komunikace s jinými subjekty, jako jsou veřejná a státní správa, místní samospráva a další instituce.

Turistický informační portál Olomouckého kraje

Základní cílem projektu bylo zajistit šíření jednotných informací o turistické nabídce Olomouckého kraje, a přispět tak ke zlepšení marketinku a zkvalitnění informační obsluhy v cestovním ruchu turistické oblasti kraje. Cíle projektu bylo dosaženo tím, že byl vytvořen informační internetový portál cestovního ruchu ve spolupráci s poskytovateli služeb a provozovateli turistických zajímavosti v oblasti cestovního ruchu. Díky realizovanému projektu, v jehož rámci byly vytvořeny a zprovozněny webové stránky www.ok-tourism.cz, zaměřené na propagaci turistických zajímavostí kraje a informující o nabízených službách v cestovním ruchu, se zvýšilo povědomí o turistickém potenciálu kraje, což má pozitivní vliv na vzrůst návštěvnosti kraje. Projekt byl zahájen 1. října 2005 a ukončen 30. června 2007.

Odkazy:


Moravskoslezský kraj

  • Název kraje: Moravskoslezský kraj
  • Počet obyvatel: 1 255 910
  • Rozloha: 5 445 km2
  • Počet měst a obcí: 299, z toho 39 měst
  • NUTS II: Moravskoslezsko
  

Právě odtud vyjel na konci devatenáctého století poprvé automobilový kočár zvaný Präsident a později ho následovaly vozy značky Tatra. Moravskoslezský kraj je totiž typický zvláště průmyslem, na své si zde ale přijdou i milovníci přírody nebo historie.

HukvaldyMoravskoslezský kraj se nachází na severovýchodě České republiky. Jedná se o region velice pestrý a různorodý, který může návštěvníkům nabídnout mnoho zajímavého. Kraj je rozdělen do šesti hlavních turistických oblastí, z nichž každá má svůj specifický ráz. Území ohraničují dvě pohoří: Beskydy s malebnou přírodou a lidovou architekturou, Jeseníky s nejvyšší horou Moravy Pradědem (1 491 m n. m.) s téměř panenskou přírodou. V Poodří – Moravském Kravařsku s kouzelnou nivou řeky Odry najdou turisté řadu zámků, zřícenin hradů a městských památkových rezervací.

První automobilový kočár

Oblasti Ostravska a zčásti Těšínského Slezska mají výjimečný charakter daný tradicí hlubinné těžby černého uhlí a hutnictví. Tomu odpovídají unikátní technické památky, které se zde nacházejí. Opavské Slezsko láká zejména zámky, historickými městy a také zachovalými vojenskými pevnostmi z fortifikační linie ze třicátých let dvacátého století.

Největším městem regionu je Ostrava. Ta je zároveň třetím největším městem České republiky. V devatenáctém století byla Ostrava dokonce nejvýznamnějším průmyslovým střediskem tehdejšího Rakousko-Uherska, uhlí zde bylo objeveno již v roce 1763. Třicet kilometrů od Ostravy leží město Kopřivnice. Z tamní fabriky vyjel v roce 1897 první automobilový kočár zvaný Präsident, první vozidlo svého druhu v tehdejší monarchii. V dalších letech se pak Kopřivnice proslavila především výrobou vozů Tatra.

Moravskoslezský kraj může díky své poloze a rozmanité a nádherné přírodě nabídnout kromě množství památek také širokou škálu možností pro bohaté sportovní, turistické a rekreační vyžití. K dispozici je zde velké množství stadiónů, hřišť, tělocvičen, tenisových kurtů, koupališť a bazénů. Na své si přijdou milovníci běžeckého i sjezdového lyžování, cykloturistiky, paraglidingu, hipoturistiky, golfu a sportovních a poznávacích letů i příznivci vodních sportů a lázeňské turistiky. 


Projekty v kraji

Moravskoslezský kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

3D model mapy Moravskoslezského kraje

Novinkou, která byla spuštěna na webových stránkách Moravskoslezského kraje a bude sloužit k propagaci turistického potenciálu celého kraje, je projekt 3D model ortofotomapy Moravskoslezského kraje. Tato prostorová prezentace je účelově zaměřena na propagaci vybraných lokalit a turisticky atraktivních míst (hradů, zámků, kostelů, muzeí, cyklotras, pohoří nebo vodních ploch), které budou v mapě nejen vyznačeny, ale bude možné je shlédnout například prostřednictvím atraktivních průletů či v podobě 3D modelů. Prezentace a informace o projektu jsou dostupné uživatelům z uvedeného webového portálu Moravskoslezského kraje a taktéž budou dostupné ve vybraných turistických informačních centrech po celém kraji. Projekt bude nadále doplňován o nové informace z oblasti cestovního ruchu. Uvedený projekt byl spolufinancován Evropskou unií a Moravskoslezským krajem.

Územně-plánovací dokumentace prostřednictvím webu

Tento projekt je realizován formou zveřejnění stávající územně plánovací dokumentace pořízené obcemi a krajem. Současně tak bude zprovozněn funkční nástroj pro splnění požadavku nového stavebního zákona – zveřejňování územně plánovací dokumentace v průběhu projednávání. V rámci daného projektu bude vytvořeno rastrové zobrazení, to je kopie pořízená skenerem (dále též "„rasterizace“), celkem šest set dvanáct vyhotovení územně plánovací dokumentace Moravskoslezského kraje, to je dvě stě padesát devět grafických částí územních plánů obcí, tři sta čtyřicet tři změn územních plánů obcí a čtyři územních plánů velkých územních celků, tři vyhotovení územního plánu velkého územního celku po změně a tři změny územních plánů velkých územních celků. Realizace projektu by měla uspořit čas a náklady při zajišťování podkladů pro rozhodování na úrovni obcí a kraje, umožnit efektivní přípravu rozvojových koncepcí a, investičních záměrů, a tím vytvořit podmínky podporující zájem domácích i zahraničních investorů o investice na území Moravskoslezského kraje. 

 

Odkazy 


Zlínský kraj

  • Název kraje: Zlínský kraj
  • Počet obyvatel: 596 903
  • Rozloha: 3 964 km2
  • Počet měst a obcí: 304, z toho 30 měst
  • NUTS II: Střední Morava


  

Právě sem přinesli v devátém století apoštolové Slovanům křesťanství a o deset století později zde založil Tomáš Baťa svou továrnu na výrobu obuvi. Zlínský kraj, proslulý mimo jiné krásnou přírodou, hospodářskou dynamikou a živými folklorními tradicemi, se nachází ve východní části České republiky. Jeho administrativním centrem je Zlín s téměř osmdesáti tisíci obyvateli.

PustevnyVýchodní hranice kraje zároveň tvoří státní hranici se Slovenskou republikou. Zlínský kraj je průmyslovým regionem s tradicí strojírenského, gumárenského, kovodělnického, elektronického, kožařského a chemického průmyslu a také stavebnictví.

Baťova obuvnická továrna

Město Zlín je jedním z nejvýznamnějších měst střední Moravy. Historickým mezníkem pro něj byl rok 1894, kdy zde Tomáš Baťa založil obuvnickou továrnu. Výroba se velmi rychle rozrostla do podoby rozsáhlého koncernu a podnik Baťa se stal světově významnou firmou. Dnes je Zlín známý také mezinárodním festivalem filmů pro děti a mládež – Film festival Zlín.

Výroba kraslicZlínský kraj je ovšem vyhledávaný také pro své přírodní bohatství. Například chráněná oblast Bílé Karpaty se nachází na seznamu biosferických rezervací UNESCO. V městečku Rožnov pod Radhoštěm se zase nachází největší a nejznámější skanzen v České republice. Poprvé byl otevřen v roce 1925 a dnes je národní kulturní památkou. Známé jsou také lázně v Luhačovicích, kde se léčí onemocnění dýchacích cest a zažívacího ústrojí.

Za návštěvu rozhodně stojí též město Kroměříž, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO již od roku 1998. V Kroměříži se nachází velké množství kulturně historických památek – v minulosti bylo toto město ostatně nazýváno hanáckými Athénami. Kroměříž je poprvé připomínána roku 1266 a po mnoho staletí byla majetkem a hospodářským střediskem olomouckých biskupů. Návštěvníci najdou ve Zlínském kraji také jedno z nejvýznamnějších poutních míst České republiky – Velehrad. Ten je spojen s příchodem věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu v roce 863.


Projekty v kraji

Zlínský kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.
 

Zelená pro Zlínský kraj

Cílem tohoto projektu je rozvíjet sítě vzdělávacích center o životním prostředí ve Zlínském kraji a zlepšit povědomí místních občanů o trvalém rozvoji. Projekt je financován v rámci Evropského sociálního fondu.

Regionální energetická agentura

Program Inteligentní energie pro Evropu financuje založení tří regionálních Agentur pro řízení energie v provincii Mantova (Itálie), Gijón (Španělsko) a ve Zlínském kraji (Česká republika). Od zlínské regionální energetické agentury se očekává, že se stane orgánem zodpovědným za realizační strategii pro energii a budování kapacit pro místní energetické agentury.

Turistický informační portál

Cílem projektu, financovaného v rámci Společného regionálního operačního programu 2004–2006, je vytvořit krajský informační portál cestovního ruchu, který bude sjednocovat, doplňovat a aktualizovat stávající informační aktivity pro cestovní ruch bez ohledu na místní příslušnost a typ nabízených služeb.

Odkazy:
INFO Z
www.eu2009.cz