Kamencové jezero Chomutov
Autokemp Chomutov
-
-
Kamencové jezero Chomutov
Tomáše ze Štítného 5520 Chomutov 43001
Tel.:+420 777 187 843
www.kamencovejezero.cz
GPS:50.4708111N, 13.4205619E
-
Kamencové jezero je celosvětový unikát.
Patří mezi největší jezera v ČR a díky vysokému obsahu kamence ve vodě se v něm automaticky zabraňuje růstu řas a sinic. V létě je lákadlem pro všechny návštěvníky z okolí Chomutova, celé České republiky i pro turisty z celého světa.
Naleznete zde vše, co pro příjemné prožití prázdninových dnů potřebujete. Travnaté i písčité pláže a mola Vám nabídnou příjemné pohodlí při slunění i koupání.
-
Provozní - otevírací doba:
provozní sezóna:
1. 7. – 2. 10. 2016
koupaliště:
9:00 – 19.00 hod.
autokemp Kamencové jezero – recepce:
8:00 – 20.00 hod.
vrátnice:
nonstop
minigolf:
9:00 – 21.00 hod. (od 29.8. od 9.00– 19.00)
půjčovna loděk:
9:00 – 19.00 hod.
-
AKTUÁLNÍ INFORMACE NA
-
Ubytování
Při ubytování požadujeme zálohu ve výši 1 000 Kč.
Záloha je za každou chatku, stan, karavan a při ubytování v turistické ubytovně.
V případě, že pobytové, parkovací karty a vybavení chatek je předáno v pořádku, je kauce vrácena při odjezdu.
Částka za ubytování a další poplatky jsou hrazeny při odjezdu.
Chatka pro čtyři osoby
Velká místnost s dvojlůžkem, vestavěnou skříní, kuchyňskou linkou a jídelním stolem, malá ložnice s dvojlůžkem (2 válendy), samostatný sprchový kout s umyvadlem, samostatné WC.
-
První historické zmínky o jezeru jsou již z r. 1466, ač první záznamy o výskytu kamence jsou až z roku 1556, tedy o 90 let později. Práva k dolování byla vydána dokonce až v roce 1558. Že již tehdy voda obsahovala kamenec je vidět z toho, že všechny zprávy mluví o "mrtvém" jezeru, v němž život mohl potlačit jedině roztok kamence.Tehdejší jezero však bylo velmi malé a bylo přibližně uprostřed dnešního jezera. Teprve mnohem později vystoupila vodní hladina nad původní úroveň a rozlila se do okolních zahrad, vinic a obory. Že vodní plocha je skutečně jezerem a nikoliv rybníkem, je prokázáno i tím,že nevzniklo uměle, ale lidská ruka proti němu vždy bojovala a snažila se je likvidovat. Není také důkazů o tom, že by jezero vzniklo jako následek dolování a obnažením spodních vod, i když dnes voda zatápí celý bývalý kamencový lom.
Protože se kamenec doloval povrchovým způsobem, není ani jisté, zda jeho získávání mohlo způsobit zatopení díla. Dodnes není také zjištěno, zda voda zatopila lom i okolní zahrady postupně, či zda se tak stalo naráz; traduje se však, že vodní nádrž vznikla provalením spodních vod při otvírce štoly. První neklamné známky velkého jezera jsou až z r. 1841, kdy celé území bylo prodáno chomutovským právovarečným měšťanům. Vodní plocha podle tohoto měření měla 12 ha. Již po dvou létech však katastrální zápis uvádí velikost jezera 28 jiter a 183 čtverečných sáhů, tj. 16,178 hektarů. Zápis v pozemkových knihách v roce 1925 vyčísluje vodní plochu jezera na 16,227 hektarů.
V roce1894 založil Spolek pro přírodní léčbu v blízkosti jezera lázně a v roce 1902 léčebný ústav, který využíval pramene, obsahujícího kamenec a jiné nerosty. Lázně Kamencová huť, vystavěné v těsné blízkosti jezera, léčily katary horních cest dýchacích, ženské nemoci, dnu, aenemii, revmatismus a nemoci ledvin. Protože železo zůstává v roztoku vody i při jejím zahřátí, při koupeli se resorbuje a může ovlivnit i tvorbu krve. Kyselina sírová, sírany železa a hliníku působily stahujícím účinkem a byly proto hodnoceny neméně než minerální rašelinné lázně, kterými se léčí ve Františkových lázních. V původní lázeňské budově se v současné době nachází ředitelství Podkrušnohorského zooparku.
Chatová osada a kempink postupně vznikaly od roku 1960. V roce 1996 byla zpracována poslední architektonická studie na rozvoj územního celku areálu Kamencového jezera podle níž je v současné době areál postupně modernizován tak, aby ve všech směrech odpovídal požadavkům na rekreačně-sportovní areál.
-