logo
Vítáme Vás v katalogu info-turistiky, ubytování a hotelových balíčku. Máme tu pro Vás mnoho možností v informacích jak o turistice, sportu, ubytování a mnoha dalších.

Sobota (20.04.2024)
SVÁTEK: Marcela
ZÍTRA: Alexandra

*** Město Duchcov - Městské informační centrum Duchcova

Telefon: +420 417 835 456
Webové stránky: www.duchcov.cz
Typ: INFOCENTRA MĚST
Oblast: Severní čechy
Město: Duchcov
Adresa: Masarykova 71/7, 419 01 Duchcov
Cena: -

Zobrazit na mapě

 

Město Duchcov - Městské informační centrum Duchcova

 

-

Město Duchcov

Městské informační centrum Duchcova

Masarykova 71/7, 419 01 Duchcov

+420 417 835 456

www.duchcov.cz

email: info.duchcov@tiscali.cz

-

Městské informační centrum Duchcova
sídlí v rekonstruované budově v historické části města v sousedství Muzea města Duchcova a nedaleko státního zámku.

Prostory informačního centra slouží i jako výstavní síň, kde celoročně probíhají nejrůznější výstavy, do kterých je vstup zdarma.

Městské informační centrum Duchcov je vedeno jako oficiální informační centrum a je označené logem přiděleným agenturou CzechTourism.

Dále je nositelem certifikátu Asociace turistických center ČR - A.T.I.C. ČR (certifikát kategorie B)

-


O t e v í r a c í   d o b a 

leden - květen

pondělí - pátek

8:30 - 17:00

červen - září

pondělí - pátek

sobota - neděle

8:30 - 17:00

9:00 - 16:00

říjen - prosinec

pondělí - pátek

8:30 - 17:00

P ř e d p r o d e j    v s t u p e n e k

pondělí - pátek

14:00 - 16:30

-

Výstavy v MIC

Upomínkové předměty k prodeji


Předprodej vstupenek


Kalendář akci

Poskytované služby

VYhlídková věž

Návštěvní řád

-

Státní zámek Duchcov

Muzeum města Duchcova

 Základní údaje o městě

Městské informační centrum

Mapa města

Historie Duchcova

Památky města Duchcova

Virtuální prohlídka města 

Tipy na výlet

Foto/Video

-

Duchcov, město s devíti tisíci obyvateli, ležící na úpatí Krušných hor 8 km západně od Teplic, poskytne svým návštěvníkům množství přírodních, historických, kulturních i technických zajímavostí.

Krušné hory, dosahují zde nadmořské výšky více jak 850 m, vytvářejí na severozápadě mohutnou hradbu, prudce vystupující téměř z roviny. Na protilehlé straně vzdálenější a malebnější, tvoří obzor homole vyhaslých sopek Českého středohoří.

Samotné město je jakoby zasazeno do přírodní i rukou člověka vytvořené zeleně.

Historie Duchcova se odvíjí od konce 12. století, nejstarší písemný záznam o něm je z roku 1240. Tehdy je ještě nazýván „Tockczaw“, později přechází název města na Duchczow a německou verzi Dux. V roce 1460 český král Jiří z Poděbrad uděluje městu městský znak a městskou pečeť. Příslušnost města k české koruně ve znaku dokládá dvouocasý lev na štítu s třemi červenými a dvěma černými svislými pruhy. V 15. století potvrzuje český král Vladislav Jagelonský městu jeho výsady.


http://www.ukp98.cz/polabi/labe/pics/tp/duchzamek.gif

Třicetiletá válka město několikrát zpustošila, přivedla však do něj rod Valdštejnů, jenž pak dlouho ovlivňoval jeho další vývoj. Valdštejnové se zasloužili o velký stavební rozvoj města, přestavbu a další stavební úpravy místního zámku, včetně zámecké zahrady, iniciovali první pokusy s dobýváním hnědého uhlí a podobně. Josef Emanuel z Valdštejna přivedl v roce 1785 na duchcovský zámek známého filozofa, světoběžníka a dobrodruha, Giacoma Casanovu. Ten  zde v roli zámeckého knihovníka strávil třináct let svého života a v roce 1798 zde zemřel. Za pozornost stojí, že v této době napsal většinu svých literárních děl včetně světoznámých Pamětí.

V druhé polovině 19. století se výstavbou nových úseků železničních tratí Duchcov stává důležitou dopravní křižovatkou. To dalo podnět k prudkému rozvoji těžby hnědého uhlí v jeho okolí a následně k rozvoji průmyslu využívajícího energie z něj získané. Je zde otevřeno několik cihelen, slévárna, keramička a později sklárny. Rozmach těžby uhlí způsobil další vlnu rozvoje města, přilákal sem tisíce nových obyvatel, bylo vystaveno mnoho nových domů. Je paradoxem, že těžba uhlí se však v polovině 20. století málem stala jeho záhubou. Město mělo být z velké části zbouráno a uhelné zásoby, nacházející se v jeho těsné blízkosti a pod ním, vytěženy.


http://www.ukp98.cz/polabi/labe/stredohori/pics/duchcov7.gif

Nestalo se tak, město zůstalo zachováno a s ním i historické památky v něm se nalézající. Především je to barokní zámek, o němž již byla zmínka v souvislosti s Valdštejny a Casanovou. Dnes se v něm nachází expozice slohového nábytku Uměleckého a průmyslového muzea, díla českého baroka ze sbírek Národní galerie a především expozice Giacoma Casanovy. Prostory zámku jsou k dispozici i snoubencům, kteří zde mohou slavnostně uzavřít manželský svazek. Zámecká zahrada, z části zasažená povrchovou těžbou uhlí v padesátých letech, se postupně vrací k parku v anglickém stylu. Barokní hospitál stojící původně na jejím západním okraji však nalezneme jen ve formě modelu v budově zámku. Zato fresku Václava Vavřince Reinera z kaple tohoto hospitálu můžeme spatřit v původní velikosti v kopuli pavilonu, k tomuto účelu v zámecké zahradě postavenému.


http://www.ukp98.cz/polabi/labe/stredohori/pics/dumap.gif

Zahradu i nádvoří zámku zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna. Na zámecké budovy navazuje kostel Zvěstování P.Marie, pocházející z počátku 19. století. 
I on má pohnutou historii, neboť byl 10. května 1945 vypálen a nenávratně byla ztracena Reinerova i Braunova díla tento kostel zdobící. Po částečných opravách dnes čeká na celkovou rekonstrukci. Náměstí, navazující na tyto objekty, zdobí sloup Nejsvětější Trojice a kašna se sochou sv. Floriana. Nedaleko odtud nalezneme kapli sv. Barbory s náhrobní deskou v těchto místech pohřbeného Giacoma Casanovy a secesní evangelický kostel. Celý střed města je prohlášen za památkovou zónu a snaha vedení města je všechny, zde nacházející objekty, postupně regenerovat.

Příroda, uprostřed které Duchcov leží, volně a nenásilně navazuje na městskou zeleň a vodní plochy uvnitř města a přímo vybízí k procházkám či projížďkám na kole.

Na jeho okraji tak naleznete koupaliště s neustále protékající vodou, čerpanou z puklin teplického porfyru hluboko pod povrchem, i další možnosti koupání v přírodních vodních nádržích.

Pro rybáře je tu dostatek příležitostí k provozování tohoto sportu na vodách obklopujících Duchcov s velkým množstvím ryb.

Sportovní oddíly ve městě působící Vám umožní si zahrát tenis, odbíjenou, fotbal, kuželky, provozovat atletické disciplíny a řadu dalších sportů. V zimě se nabízejí ke klasickému lyžování i sjezdovým disciplínám krušnohorská lyžařská střediska v nedalekém Mikulově a Novém Městě, kam je možno se dopravit z Duchcova hromadnou nebo individuální dopravou. Ubytovat Vás a poskytnout stravování je připravena celá řada penzionů a ubytovacích zařízení v Duchcově.

Duchcov

-

Historie Duchcova

Historie města

ROZBOR DATA

Město Duchcov vzniklo zřejmě v místě starší trhové osady Hrabišín. Označení Duchcov může etymologicky souviset s toponymy Doksy,  Doksany a naznačuje místo v bažinaté krajině.  První zmínky o Duchcově pocházejí z kopiáře oseckého kláštera Codex damascus a vztahují se k roku 1240.  Ve 14. století byl Duchcov poddanským městem obehnaným hradbami s trojíci bran. Ve městě se nacházel  pův. románský kostelík sv. Jiří a klášter dominikánek, který v r. 1380 za morové epidemie připomíná rukopis duchcovského nekrologia. Od roku 1389 se v Duchcově vedla první městská kniha. Na přelomu 15. a 16. století se Duchcov stává sídelním městem majitelů panství Kaplířů ze Sulevic,  v 16.století do Duchcova přicházejí Lobkovicové. Údajně sňatkem vdovy po posledním Lobkovicovi z duchcovské větve přechází město do majetku rodu Valdštejnů.  Z nich si mimořádnou pozornost zaslouží Jan Bedřich pozdější pražský arcibiskup a barokní intelektuál, který opatřil město Duchcov řadou privilegií a pěstoval styky s duchovní elitou tehdejší Evropy . Ve městě tehdy působí nejméně osm řemeslných cechů, jsou zde dvě zbožná bratrstva a sdružení střelců. Příjmení duchcovských měšťanů ukazují, že Duchcov má v této době převážně německý charakter. R. 1763 je v blízkosti města otevřen první uhelný důl. Roku 1785 přichází na duchcovský zámek osvícenský vzdělanec Giacomo Casanova, tráví zde poslední roky života a svou tvorbou se zapisuje do evropských literárních dějin. V pol. 19.st. do města vstupuje industrializace, na předměstí vzniká cukrovar baronské rodiny Coudenhove, ve městě Eichlerova porcelánka, po prusko-rakouské válce do města postoupila železnice, která umožnila rychlý rozvoj těžby uhlí. Duchcov, který má v této době stále ještě takřka ryze německý ráz se začíná pomalu počešťovat především přílivem pracovních sil z vnitrozemí. Tato tendence má vzestupný ráz a vytváří z  města jedno z nejvýznamnějších center českého života v Podkrušnohoří. Ovšem až do odsunu v roce 1945 tu přetrvává důležitá německá složka obyvatelstva.  V poválečném období byla podoba Duchcovska ovlivněna nárůstem dobývání uhlí a likvidací řady okolních historických sídel. Zbořen byl barokní panský hospitál v zámecké zahradě. Růst průmyslu a drancování krajiny byla zbržděno až událostmi roku 1989.

 

Historie v datech

1207

První zmínka o trhové vsi Hrabišíně

1240

Objevuje se nový název Tokczaw

1380

Morová rána dokumentovaná  nekrologiem duchcovských dominikánek

1389

Založena městská kniha

1390

Doložena v Duchcově městská škola

1392

Doloženy duchcovské městské hradby

1398

Vláda míšenského markraběte Viléma z Wettinů

1421

Duchcov dobyt husity

1426

Opětovné dobytí Duchcova husity, město zpustošeno a řadu let neobydleno

1438

Potvrzení privilegií  udělených městu Bedřichem Saským

1460

Potvrzení a rozšíření privilegií městu králem Jiřím z Poděbrad

1471

Duchcov dobyt saskými vévody Ernstem a Albrechtem

1491

Duchcov získávají Kaplířové ze Sulevic

1526

Vybudování prvního duchcovského vodovodu

1527

Duchcov prodán Děpoltovi z Lobkovic

1530

Potvrzení městských práv Ferdinandem I.

1538

Duchcov získává Václav Popel z Lobkovic

1544

Sulevická tvrz přestavěna a nazývána zámkem

1583 – 1590

1622

Vláda Jiřího z Lobkovic

Podle deníku M. Borbonia z Borbonheimu již existoval zámecký park

1624

První vpád Švédů

1639 - 1640

Další vpád Švédů , město vyloupeno a vypáleno

1655 - 1694

Vláda Jana Bedřicha z Valdštejna

1675

Vystavěn panský (vrchnostenský) pivovar

1675 - 1695

Přestavba  duchcovského zámku

1709

Velký požár Duchcova

1711

Dokončena obnova radnice

1721

Dokončena stavba kostela Zvěstování P. Marie / vysvěcen  12.9.1722 /

1724

Dokončen kostel sv. Barbory, patrně O. Broggiem

1728

Dokončena stavba hospitálu s kostelem Nanebevzetí P.Marie

1750 - 1760 

Vystavěn sloup Nejsvětější  Trojice na náměstí

1757

Vpád Prusů do Duchcova

1762

Bitva u Hudcova, vyplenění Duchcova pruským vojskem

1763

Vznik prvního obecního dolu Sv. Trojice / těžba hnědého uhlí /

1763

Vznik manufaktury na výrobu punčoch

1785  - 1798

Pobýval na duchcovském zámku proslulý světoběžník G. Casanova

1817

Stavba nové poštovní silnice z Duchcova do Teplic - zbořeny  

 

Hájská a Mostecká Brána. / Teplická brána zbořena r.1844 /

1818

Stavební úpravy zámku na konečnou klasicistní podobu, úprava  zámeckého parku v a anglickém stylu

1849

Vznik duchcovského cukrovaru

1849

V Duchcově byla založena první sklárna v Podhrušnohoří na přímý otop hnědým

uhlím. Dosud bylo užíváno jako palivo dřevo.

1853

Správní reformou stanoven v Duchcově smíšený okresní úřad, v platnosti od r. 1855

1855

1865

Zbořena budova radnice a na jejím místě postavena budova soudu

Ve starší keramické dílně zahájil provoz Eduard Eichler, od r. 1860 provozující

keramickou manufakturu v Šeltlech u Kamenického Šenova.

1867

Ústecko - Teplická dráha prodloužena do Duchcova

1870

Započata stavba Duchcovsko - podmokelské dráhy

60. a 70. léta

Vznik desítek nových šachet

od 2. pol. 60. let

1871

1871

Příliv dělníků v důsledku rozmachu průmyslu

Založen první Dělnický vzdělávací spolek

První stávka horníků na dole Christiana

1873

1875

Vznik sléváren Bernharda Marra

Založen odborný hornický spolek v Duchcově

1877

1879

Vznik železáren Františka Nikla

Důlní katastrofa na Dole Dollinger - 21 obětí

1881

1881

Založen první ryze český spolek Česká Beseda

Zavedení prvního telefonu v Čechách z Dolu Hartmann na nádraží v Duchcově

1882

1883

Otevřena v Duchcově první česká škola v severozápadních Čechách

Založen první tělocvičný spolek Sokol Rudohorský

1885

Otevřena první česká veřejná škola na severu Čech

1892

Instalováno elektrické osvětlení

1893

Rozvod nové vodovodní a kanalizační sítě

1893

Střelba do stávkujících na Dole Amálie

1893

Důlní katastrofa na dole Pokrok -  zahynulo zde 18 havířů

1896

V Duchcově zřízeno okresní hejtmanství

1896

Dostavba jedné z dominant Duchcova městského hotelu

1896

Otevřeno městské muzeum, zakladatel F. X. Reidl

1900

Důlní katastrofa na Dole Svěží Štěstí - 56 obětí

1902

Vysvěcen objekt secesního evangelického kostela arch. J.W.Graebnera a R.Schillinga

1910

Založeno německé gymnázium

1911

Otevření okresní nemocnice Františka Josefa I.

1912

Založeny dvě nové sklárny: sklárna Engels na Želénské ulici a Skelné hutě českého

podnikatele E. Lukeše na Bílinské ulici

1918

V Duchcově vzplanuly protestní „ hladové stávky „

1918

Duchcov obsazen československým vojskem

na poč. 20. let

Zámek se stává majetkem státu

1927

Otevřena nově postavená budova gymnázia

1931

Střelba do nezaměstnaných u Duchcovského viaduktu  - čtyři padlí

1934

Katastrofa na dole Nelson III. - 144 obětí

1938 - 1945

Duchcov obsazen německým vojskem

1960

Duchcov přestává být okresním městem

Zpracovalo Muzeum města Duchcova

PhDr. Jiří Wolf

Mgr. Jiří Bureš

-

Památky

 

viadukt

Duchcovský viadukt

Původně tzv. Ledvický viadukt v místě přemostění železnice nad silnicí mezi Duchcovem a Ledvicemi. Dne 3.2.1931 zde došlo k tragické srážce demonstrujících dělníků a četnictva, která měla za následek čtyři smrtelně zraněné dělníky. V centru města je vybudován pomník, který na tuto událost odkazuje.


gympl 

České gymnázium

Po vzniku Československa v roce 1918 bylo také duchcovským Čechům přiznáno právo na středoškolské vzdělání. V letech 1924 - 1926 bylo v místě bývalého vrchnostenského dvora vybudováno První české reálné reformní gymnázium okresů Duchcov, Teplice a Bílina. Objekt s ohradní zdí a branami, ředitelskou vilou a tělocvičnou byl vystavěn v národním rondokubistickém slohu podle návrhu Ing. Ladislava Skřivánka a slavnostně otevřen 22.5.1927. Před objektem je umístěn pomník K. H. Borovského od sochaře J. Fojtíka.


Husova 13 

Dům v Husově ul. 13

Jedná se o barokní měšťanský dům, který v minulosti náležel rodině Martinů. V roce 1813 zde přenocoval před bitvou náčelník generálního štábu rakouské armády, pozdější polní maršál, Jan Václav Radecký z Radče. Na pobyt Radeckého upomíná pamětní deska z roku 1895. Součástí fasády je dřevěný reliéf s motivem Ecce Homo / Ejhle člověk/. Tento reliéf ukazuje Krista s trnovou korunou, pláštěm a třtinou v ruce, jemuž se posmívají římští vojáci provázení psy.


Heymannova kaple 

Heymannův dům s kaplí

Dům patříval Janu Kryštofovi Heymannovi, zpovědníku Jana Bedřicha z Valdštejna. Heymann nechal na zahradě domu vybudovat soukromou kapli, která byla postavena kolem roku 1700. Kaplička byla vystavěna podle italského vzoru a její průčelí bylo zdobeno střípky z porcelánu a mušličkami z vodních ploch v okolí Duchcova. Kaplička je zapsána jako kulturní památka, bohužel, vzhledem k jejímu umístění na soukromém pozemku, dnes nepřístupná.


Kaple sv. Barbory 

Kaple sv. Barbory se sochou sv. Jana Nepomuckého

Barokní kaple, umístěná naproti rybníku Barbora, byla postavená litoměřickým stavitelem Octaviem Broggiem, jako hřbitovní kaple. Na jejím místě však stála kaplička zřejmě již v 16.století, kterou obklopoval hřbitov s krásnou branou a kostnicí. Pohřbívalo se tehdy také v samotné kapličce, zřejmě do roku 1702. V nynější kapli se dodnes dochovaly náhrobky z první poloviny 18. století, opatřené symboly pomíjivosti. Na kapli je umístěna pamětní deska G. Casanovy, který v Duchcově strávil posledních 13 let svého života a někdejší hřbitov u sv. Barbory je nejpravděpodobnějším místem posledního odpočinku tohoto velkého dobrodruha. Za kaplí je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého.


Kašna se sochou s. Floriana 

Kašna se sochou sv. Floriana

Do Duchcova byla vedena voda již od 16. století. Barokní kašna se sochou sv. Floriána má na soklu sochy, umístěné uprostřed kašny, letopočet 1728. Autorem původní sochy byl jeden z duchcovských purkmistrů barokního období Jan Ignác Poppel. Dnešní repliku zhotovil známý duchcovský kameník Josef Mrázek. Sv. Florián byl uctíván jako patron proti požáru.


Knížecí zahrada 

Knížecí zahrada

Knížecí zahrada duchcovského zámku byla původně malou „rajskou“ zahrádkou pražského arcibiskupa Jana Bedřicha z Valdštejna a rozkládala se pouze na vyvýšené části blíže zámku. Později byla rozšířena a nejspíše druhotně sem byla umístěna socha Niké, od Matyáše Brauna, kterou zde nyní můžeme obdivovat.


kostel cír. husitské 

Kostel Církve československé husitské

Původní secesní evangelický kostel u rybníka Barbora byl postaven podle návrhu drážďanských architektů J.W.Graebnera a R.Schillinga. Jeho základní kámen byl položen 12.11.1899 a kostel byl vysvěcen 20.4.1902. Objekt má zajímavou vnější výzdobu - motiv pelikána, živícího svou krví mláďata uštknutá zmijí. Jedná se o starobylý symbol Krista. Vchod do věže kostela zdobí portréty tvůrců německé reformace M. Luthera a učeného F. Melanchtona. V letní sezoně je, po domluvě v informačním centru, zpřístupněna věž tohoto kostela.


 

freska 

Pavilon pro Reinerovu fresku

V roce 1728 uzavřel Jan Josef z Valdštejna smlouvu s V. V. Reinerem o vymalování kupole duchcovského špitálu. Nádherná freska “Nanebevzetí P.Marie“ však zdobila kupoli necelých dvěstě let. Špitál byl bohužel v roce 1958 zbourán v souvislosti s těžební činností, ale freska byla naštěstí dva roky před tím sejmuta. V roce 1967 byla vystavena na světové výstavě v Montrealu. V roce 1973 byla zahájena stavba nového moderního pavilonu dle projektu profesora Jana Sokola, do kterého byla v letech 1980-1982 cenná freska osazena a pavilon byl v roce 1983 pod záštitou UNESCO otevřen veřejnosti.V současnosti je pavilon, spravovaný Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Ústí nad Labem, veřejnosti nepřístupný z technických důvodů, viz: http://www.zamek-duchcov.cz/reinerova-freska/

Sfingový ryb 

Sfingový rybník
Rybník se nachází v prostorách zámecké zahrady, nedaleko zahradnického domku. Vodní plocha je vroubena vzrostlými vrbami a romantický vzhled dokreslují dvě pískovcové sfingy v pozadí s rybou, chrlící z tlamy vodu. Tyto barokní plastiky sem byly umístěny někdy na konci 19.století.


sloup_namesti 

Sloup Nejsvětější Trojice na náměstí
Barokní sloup, který se nachází na Náměstí Republiky, nechal vybudovat František Josef Jiří z Valdštejna. Sousoší bylo vytvořené v letech 1750-60 duchcovským sochařem Matyášem Kühnelem. Sloup má tvar jehlanu na jehož vrcholu spočívá Nejsvětější Trojice. Pod ní se nachází barokní kartuš s protimorními světci sv. Rochem a sv. Šebestiánem. Celý jehlan lemují putti. Pod jehlanem je umístěn kamenný kvádr se dvěma reliéfy s motivy duší v očistci a ležícího sv. Františka Xaverského. Okolo jehlanu jsou rozestaveny sochy - P. Marie, sv. Josefa, sv. Jana Nepomuckého, sv. Barbory. Na soklech soch sv. Josefa a sv. Jana Nepomuckého jsou umístěny znaky Valdštejnů a Trautmansdorffů.


sloup_zamecka 

Sloup Nejsvětější Trojice v Zámecké zahradě
Barokní sloup stál původně u silnice do Teplic, později u zadního vchodu na městský hřbitov. Počátkem 80. let byl restaurován a přemístěn do zámecké zahrady. Jedná se o dílo Matyáše Kühnela. Na vrcholu sloupu se nachází sv. Trojice - Bůh Otec s papežskou tiárou přidržuje ukřižovaného Boha Syna a mezi nimi se třepetá rozkřídlená holubice Božího Ducha. Pod tímto sousoším leží postava sv. Františka Xaverského. Dále zde najdeme reliéf P. Marie Krupské (Šejnovské), k níž duchcovští konali v 17. a 18. století pravidelné poutě. Také zde najdeme reliéfní zobrazení převozu zázračného obrazu P. Marie do Duchcova v roce 1618, za asistence chomutovských jezuitů.


sloup sv. Vavřince 

Sloup sv. Vavřince
Ranně barokní sloup nacházející se na náměstí Jiřího z Poděbrad. Původně na něm byla umístěna socha sv. Vavřince / patrona proti požárům / na paměť požáru ve městě dne 10. 8. 1709. Tehdy ve městě vyhořelo 66 obytných domů a 9 stodol. Podle díla bylo tehdy pojmenováno i náměstí a do roku 1919 se k soše sv. Vavřince konala každoroční procesí. Zřejmě v období po roce 1945 došlo ke zničení této sochy a na její místo byla druhotně osazena tzv. kaplice z jiné lokality, jejíž stáří se vymezuje lety 1690-1700. Na ní je relifně z čela znázorněno ukřižování Krista, nalevo je postava sv.Barbory s korunkou a věží, vpravo apoštol sv. Jan se svými atributy - brkem, knihou a orlem a zezadu kaplice je znázorněna Pieta.


Vogelweide 2 

Socha Walthera von der Vogelweide

Bronzová socha ze sochařské dílny Heinricha Scholze, připomínající německého minnesangera z přelomu 12. a 13.století, se nachází v parku, v blízkosti kostela Církve československé husitské. Socha byla odhalena v roce 1911, poté byla po válce odstraněna a znovu odhalena 6.10.1991, jako součást aktu smíření mezi českým a německým národem.


zámek

Státní zámek s kostelem Zvěstování P. Marie

Počátky panského sídla se datují patrně již ve středověku. Od roku 1527 byl v držení Lobkowiczů, kteří zde vybudovali renesanční zámek. V roce 1641 panství převzali Valdštejnové, z nichž pražský arcibiskup Jan Bedřich začal s barokní přestavbou zámku podle plánů J. B. Matheye. Objekt je dnes státním zámkem, který je přístupný veřejnosti. Součástí expozic jsou prostory pokojů Giacoma Casanovy, který zde, až do své smrti, strávil posledních 13 let svého života jako valdštejnský knihovník a napsal zde své paměti. Na zámecké objekty navazuje kostel Zvěstování P. Marie, postavený podle plánů proslulého architekta Marca Antonia Canevalle. Vysvěcený byl v r. 1722. Kostel zdobila díla od M. B. Brauna, M. Brokofa a V. V. Reinera. Bohužel 10.května 1945 byl kostel vypálen. Dochovala se v něm pouze část bočního oltáře, která ukrývala ostatky mučedníka z katakomb sv. Kalixta v Římě, sv. Columba, o čemž svědčí zlacený nápis na dřevěné kartuši.


zahradní dům2 

Zahradní dům

Jedná se o solitérní stavbu, situovanou do Zámecké zahrady, která má svůj historický význam. V době největšího rozkvětu zámku v Duchcově, tj. na počátku 19.století, došlo za Františka Adama z Valdštejna k rozsáhlým vnějším úpravám zámku a také zahrady. Byl realizován projekt anglického parku o rozloze 26 ha a založena kilometrová alej, směřující od osy zámku směrem na vrch Stropníku. Jeho zálibou bylo pěstování okrasných a vzácných exotických rostlin. Tyto vzácné rostliny se pěstovaly ve velkých sklenících a oranžeriích, situovaných na severovýchodním okraji zahrady, v blízkosti sfingového rybníka. V tomto místě byla také postavena pozdně empírová stavba tzv. zahradnický domek, která sloužila zahradníkovi k jeho ubytování. Tato jediná se zachovala.


zámecká zahrada 

Zámecká zahrada

Nejrozsáhlejší zelená plocha města, byla založena Janem Fernandem Schorem v letech 1728-1730 jako francouzská zahrada. Po r. 1816 byla adaptována do podoby anglického parku. Interiér zahrady je zdoben řadou kamenných plastik zhotovených M. B. Braunem, pocházejících z původního inventáře zahrady. Součástí zahrady byl také barokní panský špitál, který byl v r. 1958 zbořen z důvodu zamýšlené těžby uhlí.

-

Liptická vyhlídka

Novým místem příměstské rekreace a cílem výletů i oblíbených vycházek je „Liptická vyhlídka“. Nachází se cca půl kilometru od centra Duchcova, na jednom z vrcholků výsypky Pokrok. Nabízí unikátní panaramatický pohled.

 

Turisticko-cyklistická stezka města Duchcova

 

Tato stezka se nachází v lužním lese severozápadně od města Duchcova. Přístup ke stezkám je umožněn ze dvou nástupních míst s informační tabulí, která popisuje celkové trasy. Tyto stezky jsou zřízeny v prostoru tří rybníků - U dubu, Hranáč, Nový rybník a Oseckého (Loučenského) potoka.

 

Koupaliště Duchcov

Koupaliště se nachází na okraji města směrem na Osek. Koupaliště má v provozu bazén, dětský bazén, hřiště pro děti a občerstvení. Otevřeno je od června do září.

Adresa správce:

Technické služby města Duchcova, s. r. o.

Bezručova 28, 419 01  Duchcov

Telefon: 417 835 124

 

 Foto:M.Hübner

-

Tipy na výlet v okolí Duchcova:

Teplice

  Teplice jsou lázeňské město posazené do kotliny mezi Českým středohořím a masívem Krušných hor, nedaleko hranic s Německem. Historie města honosící se nejstaršími léčivými prameny v Evropě sahá až k roku 762. Teplice mohou nabídnout velké množství památek: na zbytcích staršího románského kláštera v 16. století vznikl zámek ve kterém se nachází sídlo Regionálního muzea, na zámeckém náměstí se nachází morový sloup od Matyáše B. Brauna z roku 1718, v blízkosti se nachází zámecká zahrada v anglickém stylu. Turistům dále mohou nabídnout velké množství turistických a sportovních vyžití např. Botanickou zahradu, Severočeskou hvězdárnu a planetárium, Plaveckou halu se squashovými kurty, tenisovými kurty a krásný výhled z Doubravského vrchu se stejnojmenným hradem. http://www.teplice.cz

Bílina

Bílina je hornické město, 8 km od Duchcova. Má původ v přemyslovském hradišti, jehož pozůstatky jsou zachovány v dnešním zámeckém parku. V Bílině můžete navštívit Lázně Kyselka s přilehlým koupalištěm, náměstí Míru se secesní radnicí z let 1908 - 1910. Pro milovníky pěších túr je zde vrch Bořeň s nadmořskou výškou 539 m.a Školní naučnou stezkou, která je dlouhá 3,5 km. Při prohlídce města můžete využít naučnou audio-stezku. http://www.bilina.cz

Krupka

O městě Krupka se říká, že je nejstarším nalezištěm cínu ve střední Evropě. V tomto městě můžete navštívit Muzeum Krupka, se stálou expozicí cínu, přírody Severních Čech, hrad Krupka, který pochází z období kolem r. 1320. Také si zde nenechte ujít nejdelší sedačkovou lanovou dráhu bez mezistanice v ČR, která Vás vyveze na Komáří vížku. http://www.krupka-mesto.cz

Osek

Město Osek nabízí svým návštěvníkům velké množství turistických možností. Můžete zde navštívit Cisterciácký klášter Osek, který je národní kulturní památkou. Dále se zde nachází zřícenina hradu Rýzmburk, ze kterého se nejlépe zachovala velká obytná věž. Každý rok se zde v srpnu pořádá Osecká pouť, na které můžete navštívit jak pouťové atrakce, tak  můžete shlédnout obdivuhodnou dovednost vystavujících řemeslníků. http://www.osek.cz

Dubí

Město Dubí je lázeňským střediskem rozkládajícím se na úbočí Krušných hor. Nejznámější památkou je  Kostel Panny Marie z let 1898 - 1906, který byl postaven ze sbírek občanů podle návrhů italského architekta P. Bigaglia. Město je známo především díky podniku Český porcelán, a. s. a sklárně Rudolfova huť. Nedaleko Dubí se nachází obora Mstišov s loveckým zámečkem Dvojhradí. http://www.mesto-dubi.cz

 -

Teplice

Státní zámek Teplice a Regionální muzeum v Teplicích

      Založen královnou Juditou ve 12. st., zbudovaná gotická tvrz, přestavěná na renesanční zámek, později upraven barokně a klasicistně. V nádvoří jsou arkády a anglický park. Ve východním křídle jsou zbytky románské klášterní budovy, na nádvoří krypta románské baziliky.

     Od roku 1947 je zámek v Teplicích sídlem muzea. V prvním patře budovy jsou umístěny expozice zaměřené na pravěk severozápadních Čech, umění gotiky, renesance a baroka, lázeňství a vývoj keramické výroby v regionu, je zde stálá výstava hodin, numismatický kabinet a zpřístupněny jsou i některé zámecké interiéry s dobovým vybavením. Do návštěvnického okruhu je zahrnuto i vnitřní nádvoří s vyznačeným půdorysem klášterní baziliky a se vzácně dochovanou románskou kryptou.

Otevřeno denně mimo pondělí 10.00 - 12.00   13.00 - 17.00

Adresa: Zámecké nám. 14, 415 01  Teplice

Telefon:  417 537 869

 

Vrch Doubravka u Teplic

     U Teplic se nachází vrch Doubravka (392 m n. m.). Na vrchu bylo původně opevnění, ale v 15. soletí. zde dal Jan Ilburk z Vřesovic postavit hrad zvaný Nový zámek zvaný Doubravská hora. Po roce 1590 jej vlastnili Vchynští a přebudovali ho na pevnost. O hrad byly sváděny velké boje. Dostal se do držení Švédů, ti ho opustili v roce 1640. V roce 1655 dal krajský hejtman pevnost zbourat, neboť sloužila více nepřátelům. V roce 1882 zde byla zřízena hradní restaurace, která byla po požáru v roce 1896 přestavěna. V současnosti je vrch cílem mnoha turistů, protože je zde krásný výhled na širé okolí, a to zejména na Krušné hory a České středohoří. Dlouhou tradicí má běh kolem Doubravky, každoročně pořádaný již od r. 1945.

 

Zámecká zahrada v Teplicích

     Byla založena koncem 16. století jako obora. V 17. st. měla podobu zahrady francouzského typu s bosketovými záhony květin. Dnešní podoba je výsledkem přebudování zahrady na park anglického typu v rámci celkových úprav teplického zámku na přelomu 18. a 19. st.

 

Hvězdárna a planetárium v Teplicích

     Hvězdárna shlíží z Písečného vrchu na město od roku 1963 a je otevřena pravidelně po celý rok bez ohledu na počasí.

     Teplické planetárium otevřené v květnu 1995 je přístupné pravidelně každou středu a neděli, nachází se v ul. Koperníkova 3062.

 

Botanická zahrada v Teplicích

      Byla založena ve 2. pol. v 19. století hrabětem Clary Aldringenem. Celková plocha činní 2 ha, najdeme zde subtropický, tropický a sukulentní skleník. Zahrada je otevřena celoročně, denně mimo pondělí.

Adresa: J. Suka 1388/18, 415 01  Teplice

Telefon: 417 538 242

 

Osek

 

Cisterciácký klášter v Oseku

    Klášter se nachází  na náměstí a byl založen roku 1191 Slávkem z Oseka. Kolem roku 1240 zaklenuli, v Čechách v té době odvážnými, žebrovými klenbami kapitulní síň kláštera, který se poté stal místem, odkud se gotické umění šířilo do ostatních míst a měst v Čechách. K  rozmachu stavební činnosti na tomto objektu došlo v období baroka a celý rozsáhlý komplex kláštera je dnes jedinečným a skutečným skvostem barokního období. Byl prohlášen za národní kulturní památku a poutavým exponátem je dodnes zachovalý kamenný pulpit. Dnešní podobu získal při přestavbě v letech 1712-18. U klášterní zdi nalezneme vzácné malolisté lípy.

Adresa: Rooseveltova 1, 417 05  Osek

Telefon: 417 822 138

 

Zřícenina hradu Rýzmburk - Osek

      Zříceninu najdeme po trase turistické cesty. Hrad byl vybudován kolem roku 1250 v duchu poklasické gotiky dvorním maršálem V. I. Borešem, který se od roku 1255 podepisoval z Oseka. Býval kdysi největším severočeským hradem (asi 250 m dlouhý a 60-95 m široký), jeho zřícenina patří k neodmyslitelným dominantám úpatí Krušných hor. Hrad byl obýván až do 15. století, od té doby pustl. Poměrně nejlépe se uchovala velká obytná věž v severním cípu nádvoří.

 

Prastarý dub v Oseku

     Turistickou zajímavostí Oseka jsou zbytky prastarého dubu při silnici směrem z Duchcova přes Osek na Hrob, u kterého údajně odpočíval Jan Žižka. Přítomnost slavného husitského vojevůdce v těchto místech však nebyla doložena, i když je pravda, že husité několikrát táhli touto oblastí a vypálili klášter.

 

Přírodní památka Vrása u Oseka

     Přírodní výtvor Vrása se nachází asi 4 km severozápadně od Oseka na zalesněném svahu Krušných hor v přírodní rezervaci Vlčí důl. Skalní útvar vytváří svislou stěnu s výrazným ležatým zvrásněním v krystalických břidlicích, asi 8 m vysoké a 25 m široké. Útvar dokumentuje prvohorní procesy, které probíhaly v Krušných horách. V okolí jsou pozůstatky historického dolování stříbrných rud.

 

Přírodní rezervace Vlčí důl u Oseka

     Přírodní rezervace Vlčí důl se nachází ve východní části Krušných hor poblíž Oseka. Zahrnuje strmé kamenité až skalnaté svahy v údolí Oseckého potoka. Potok zde má charakter horské bystřiny a protéká četnými kaskádami, které jsou střídány menšími tůněmi. Rezervace je určena k ochraně letitého porostu buku lesního ve stáří mnohdy téměř 200 let. Les má místy až pralesní charakter s množstvím tzv. doupných stromů, které slouží mnoha ptákům coby hnízdiště. Z ptactva se zde vyskytuje datel černý, strakapúd velký, puštík obecný, doupňák, žluvy, kvíčaly , jestřáb lesní a další. Lokalita je také útočištěm řady dalších živočichů například jelena evropského, srnce, prasete divokého a drobnějších jako například veverky, kuny lesní či lišky obecné.

 

Výhled na Stropníku u Oseka

     Vrcholová skaliska se nacházejí na plochém hřbetu nad strmým svahem na jižní hraně zalesněného hřebene Krušných hor. Původní rozhledna byla zničena větrem v roce 1928. Ze skalisek je výhled na Mosteckou pánev, České středohoří a částečně omezený na Krušné hory. Na jihozápadním úpatí se nachází přírodní památka Vrása (skalní útvar) a přírodní rezervace Vlčí důl. Na trase okružní naučné stezky je rozsáhlá zřícenina hradu Oseka (Rýzmburk) ze 13. st. Přístup je možný po značených turistických stezkách z Oseka, Mikulova a Domaslavic. Autem lze dojet pouze na parkoviště na Dlouhé Louce asi 2,5 km od vrcholu.

Poloha: 2 km severozápadně od Oseka a 6,5 km severozápadně od středu Duchcova.

 

Bílina

 

Lobkovický zámek v Bílině

    Nachází se na Mírovém nám., barokní dílo Antonia della Porta z let 1676-82 podle plánů G. P. Tencaly. V areálu zámku je hradební bašta zvaná Manda a zimní zahrada. Bohužel je zámek v současné době pro veřejnost uzavřen.

Adresa: Mírové nám., 418 01  Bílina

 

Vrch Bořeň u Bíliny

     Vrch s výrazným skalnatým vrcholem asi 1,5 km jižně od Bíliny, nadmořská výška 260-530 m, národní přírodní rezervace vyhlášena v roce 1977, největší těleso tohoto typu ve střední Evropě. Přístup je možný po značených turistických stezkách z Bíliny - zastávka ČD Kyselka (trasa naučné stezky) a z Bíliny nádraží ČD. V rezervaci je povolen pohyb jen po značených cestách. Školní naučná stezka Bořeň byla vybudována v roce 2001. Autem je možno dojet až k turistické chatě na západním svahu - dále 2 km pěšky. Z vrchu je hezký kruhový výhled na České středohoří, Děčínský Sněžník, Bouřňák, Teplice, Bílinu, Most a Litvínov - Záluží.

 

Naučná stezka Bořeň u Bíliny

      Byla vybudována v roce 2001 kolektivem studentů bílinského gymnázia pod vedením pana profesora Kučery ve spolupráci s družebním gymnáziem v Dippoldiswalde. Začíná tabulí č. 1, která je umístěna před Lesní kavárnou na červené turistické značce. Směřuje k železničnímu přejezdu a vlakové zastávce Bílina - Kyselka. Na trase dlouhé 3,5 km s převýšením 340 m je zabudováno celkem 13 informačních panelů, které vás podrobně seznámí s dominantou města vrchem Bořeň.   

 

Krupka

Zřícenina hradu Krupka

      Pochází z období kolem r. 1320. V letech 1999-2000 byl hrad zrekonstruován. V současné době lze strávit na hradě Krupka hezké chvíle nejen příjemnou vyhlídkou, ale i posezením v nově otevřené restauraci.

 

Výhled na Komáří Hůrce u Teplic

     Komáří hůrka je se svými 807 m nadmořské výšky výraznou dominantou východního krušnohorského hřebence na jehož úpatí se nachází město Krupka. Komáří hůrka je nejvyšším bodem Nakléřovské vrchoviny. Rozhledna ve střešní části chaty byla po požáru zrušena a tak kruhový výhled umožňuje terasa před i za chatou. Zahrnuje Krkonoše, České středohoří a Doupovské hory. Na jihovýchodních svazích je lyžařský areál se stanicí Horské služby. Přístup na Komáří hůrku je možný po značené turistické stezce z Krupky, nebo lze dojet nejdelší a nejstarší sedačkovou lanovkou svého druhu v ČR z Bohosudova na Kněžiště a dále jít pěšky. Autem lze dojet z Krupky na parkoviště u kapličky, asi 300 m pod vrcholem.

Poloha: 2 km severně od Krupky, 7 km SV od Teplice.

 

Muzeum Českého cínu v Krupce

     V Husitské ulici. Stálá expozice cínu, přírody Severních Čech, paleontologická expozice zkamenělin, mineralogická sbírka, historie hasičského sboru. Provozní doba: středa –neděle: 9.30-16.30

Adresa: Husitská 21, 417 41 Krupka

Telefon: 417 862 042

 

Příhraniční naučná stezka Krupka - Dubí

      Stezka je věnována historii hornictví a osídlování Krušných hor. Začíná na hradě Krupka, pokračuje prohlídkovou štolou „Starý Martin“, kaplí sv. Wolfganga na Komáří hůrce a dále pokračuje na Cínovec, kde opouští území ČR u kostela. Na německé straně pokračuje z Cínovce do Altenbergu a Geisingu.

 

Okolí

 

Obora  Mstišov

     K oboře se dostaneme po hrobské silnici, buď po směru Dubí nebo z Oseka. Mstišovská obora patří mezi nejmenší svého druhu, přitahuje však pozornost turistů i návštěvníků z nejbližšího okolí, jednak díky příjemnému prostředí a především díky místní vyhlášené atrakci volně pobíhající zvěře, která je přístupná celoročně.  V oboře se nachází místní restaurace Loveckého zámečku Dvoujhradí postavená Františkem Clary Aldringenem v  roce 1703, kde je výstavka krásných trofejí.

 

Grünwaldské vřesoviště v Krušných horách

     Přírodní rezervace Grünwaldské vřesoviště v Krušných horách se nachází na náhorní plošině v Krušných horách, poblíž Nového Města části obce Moldava. Lokalita leží v nadmořské výšce 840-860 m, a tak se jedná o rašeliniště vrchovištního typu s porostem kleče a typickou rašelinou květenou. Roste zde například rosnatka okrouhlolistá, šicha černá, rojovník bahenní, kyhanka sivolistá a vřes obecný. Jsou zde také patrné pozůstatky po dřívější těžbě rašeliny, která se zde získávala pro léčebné účely lázní Teplice. Vřesoviště je významným místem výskytu ohroženého tetřívka obecného.

 

Milešovka

     Chráněná krajinná oblast České středohoří o celkové rozloze 1300 km2 zasahuje Teplicko svým severozápadním cípem, jemuž dominuje nejvyšší hora Českého středohoří Milešovka. Její výška dosahuje 830 m nad mořem. Na jejím vrcholu je umístěna meteorologická stanice s 19 m vysokou věží, která charakteristickým způsobem dotváří siluetu této „hromové hory“ jak zněl její původní název. Přístup po značených turistických stezkách z Milešova, Bílky nebo Chotiměře. Autem lze dojet pouze do těchto míst.

Poloha: 2 km SZ od Milešova, 12 km JV od Teplic.

 

Bouřňák

     Vystoupáme-li na vrchol Bouřňáku v Krušných horách, ocitneme se ve výšce 869 m nad mořem, na západním svahu této hory rostou zbytky původního bukového porostu, chráněného státem jako přírodní památka. Na vrcholu Bouřňáku je v provozu turistická chata s restaurací, která byla postavená z popudu Karla Líma, průkopníka české turistiky, v roce 1930.

 

Vodní plocha Barbora

     Jedním z vodních děl jenž příznivě změnilo podkrušnohorský kraj a nyní slouží k rekreaci a zábavě je vodní nádrž Barbora. Vznikla na sklonku 70. let 20. století zatopením stejnojmenného povrchového lomu. Kolem nádrže byly provedeny rekonstrukční práce. Návštěvníkům je k dispozici koupání, vodní sporty, windsurfing, občerstvení, hotel, kemp adt.

Na vodní plochu Barbora se dostaneme na kole, autem směrem z Duchcově  na Teplice.

Adresa: Jeníkov 52, Teplice-Oldřichov

Telefon: 417 836 781

 

Sport centrum Bouřňák

     Druhé nejvyšší středisko Krušných hor Mikulov - Bouřňák nabízí lyžařské terény pro všechny - pro úplné začátečníky i pro velmi náročné lyžaře. Nachází se tu slalomový svah turistická sjezdovka, snowboard park a jiné.

Adresa: Sport Centrum Bouřňák o. p. s.

             Čs. Legií 740/15, 415 01 Teplice

Telefon.: 417 878 051, 417 563 240, e-mail: info@scbournak.cz

-


nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled