logo
Vítáme Vás v katalogu info-turistiky, ubytování a hotelových balíčku. Máme tu pro Vás mnoho možností v informacích jak o turistice, sportu, ubytování a mnoha dalších.

Čtvrtek (28.03.2024)
SVÁTEK: Soňa
ZÍTRA: Taťána

*** Penzion Radošov - Ubytování Radošov,Kyselka

Telefon: +420 774 906 211, 777 037 847
Webové stránky: www.penzionradosov.cz
Typ: OBCHODY-SLUŽBY KYSELKA
Oblast: Západní čechy
Město: Radošov
Adresa: Radošov 69, Kyselka 36272
Cena: dle ceníku nebo dohodou e-mail:valerie.hajna@centrum.cz
GPS: 50.2771128N, 12.9949817E

Zobrazit na mapě

Penzion Radošov

Ubytování Radošov,Kyselka
-


-

Penzion Radošov

Radošov 69, Kyselka 36272 

Tel.:+420 774 906 211, 777 037 847 

e-mail:  valerie.hajna@centrum.cz

www.penzionradosov.cz

GPS:50.2771128N, 12.9949817E

-

Ubytování v rodinném penzionu ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením 15 km od Karlových Varů s možností přistýlky, TV/SAT a Wi-Fi k dispozici.

Domácí mazlíčci jsou vítáni, soukromé parkoviště.

-

-

Penzion Radošov je pro svou malebnou a klidnou polohu v krásném údolí řeky Ohře skvělým místem pro všechny, kteří si chtějí v lůně přírody odpočinout od starostí všedních dní, načerpat novou energii do života a podnikat výlety do Karlových Varů a k dalším krásným místům karlovarského regionu.

K pohodlnému ubytování hostů slouží 6 komfortně vybavených dvoulůžkových pokojů s možností přistýlky nebo dětské postýlky.

Bezplatné parkování je zajištěno na soukromém parkovišti přímo u penzionu.
-
Penzion stojí jen pár kroků od Radošovského mostu, dřevěného krytého mostu na kamenných pilířích, který byl postaven v roce 1364 na povolení panovníka Karla IV. Most od té doby několikrát vyhořel, v roce 2003 byl obnoven a je kulturní památkou.

Radošov sousedí s bývalými lázněmi Kyselka, které v letech 1873-1910 nechal vybudovat Heinrich Mattoni.
Penzion je dobrým východištěm výletů do okolí: NPP Skalky skřítků, rozhledna Bučina, Karlovy Vary, Andělská hora, CHKO Slavkovský les, atd.
-

-
Pokoje
Všechny pokoje jsou útulně zařízené a komfortně vybavené tak, abyste se zde cítili jako doma.

Do vybavení každého pokoje patří vlastní sociální zařízení a televize se satelitním příjmem.

V celém objektu je zdarma dostupné bezdrátové připojení k internetu./wifi/

Pokoje mají možnost přistýlky nebo dětské postýlky. Penzion nabízí také možnost koupání v bazénu.
-

-
K pobytu si můžete zakoupit snídani.

Poobědvat a povečeřet můžete v nedaleké restauraci, která nabízí posezení ve stylovém prostředí a jídla teplé i studené kuchyně.

K restauraci náleží letní terasa a dětské hřiště.

-

Aktuální informace

-

Kyselka

(Giesshübl Sauerbrunn)

Přispěl: Jiří Hemmer

Lázně vznikly na přelomu 18 a 19 století /úprava pramenů 1787/. V roce 1852 se tu léčil řecký král Otto, na jehož počest byl pojmenován hlavní-Ottův pramen. Od roku 1873 v majetku podnikatele H. Mattoniho, který lázně rozšířil a zřídil stáčírnu minerální vody na export. V 90tých letech byla vybudována železniční přípojka ze stanice Vojkovice-Jakubov a most přes Ohři. První vlak oficiálně přijel do stanice Kyselka 1.2.1895 a dále byla provozována sezonní osobní doprava. Jediná lokomotiva rakouské řady Ia byla Mattonim objednána ve Vídeňském Novém Městě /Wiener Neustadt/, později se na dráze objevil i kolejový nákladní automobil pro přepravu kyselky. Kolem roku 1890 se uvažovalo o zavedení parní tramvaje z Karlových Varů, koncesionářem-žadatelem nebyl nikdo jiný než Heinrich Mattoni, císařský a královský dvorní dodavatel. Bohužel zůstalo pouze u plánů, stejně jako v případě Karlovarské rychlodráhy /Karlsbader Ringbahn/, která měla vycházet z Horního nádraží a přes Dvory, Tašovice, Doubí, Březovou, Lázeňskou čtvrť a Dalovice se vrátit na Horní nádraží. Z ní měly odbočovat větve do Kyselky a Vojkovic, do Horního Slavkova a Bečova nad Teplou, dále do Plzně a Rakovníka, do Jáchymova /z Jáchymova zubačka na Boží Dar/ a do Vejprt přes Nejdek a Boží Dar, do Bochova a Doupova a samozřejmě hlavní trať přes Loket a Sokolov do Chebu a přes Ostrov a Kadaň na Prahu a Chomutov. Pokud by se byl tento projekt uskutečnil, měli turisté na jednu jízdenku podobně jako ve Švýcarsku možnost užít si lázní i hor a všech památek v celém Chebsku a Karlovarsku. Pozdější akciový lázeňský podnik koupil v roce 1935 Max Lobkowicz, tehdejší čs. velvyslanec v Londýně. Za války zde byl zřízen německý vojenský lazaret. Po válce pokračovala přeprava lahví s kyselkou po železnici, i když osobní doprava byla zrušena v r. 1935. Přijímací budova železniční stanice Kyselka byla pro zchátralost zbourána v r. 1994 a s přechodem na silniční dopravu a vlivem nezájmu současného vedení stáčírny, lázně chátrají.
Lázeňský areál s parkovou úpravou zahrnuje novorenesanční kolonádu z r. 1898, na návrší u pramene Ottův pavilon, novorenesanční zámeček /Mattoniho vilu/, pseudorománskou kapli sv. Anny, Mattoniho pomník a bustu balneologa J. Löschnera z doby po roce 1888 a další lázeňské budovy Technickou památkou je Mattoniho továrna z druhé poloviny 19 století. Bylo by velkou škodou, kdyby uvedený areál zanikl. Výhodou jsou mnohostranné možnosti využití, které areál nabízí, existence stáčírny i blízkost Karlových Varů.

-

Přispěl: Jan Tomášek

Dvě stříbrné linky - už zdaleka ne spojité - kolem chátrajících lázní...

Lázně Kyselka pro veřejnost - tehdy hlavně pro děti - dosloužily na počátku devadesátých let a již o několik let dříve skončila i doprava minerálky zdejší úzkorozchodnou drážkou. Její trať vycházela z bývalé stanice Kyselka společně s normálně rozchodnou železniční vlečkou. Za mostem se obě dráhy od sebe oddělily – vlečka pokračovala do Mattoniho podniku na zpracování minerálních vod – úzkorozchodka se stáčela k budovám lázní.

-

-

-Další zajímavosti kolejové dopravy se skrývaly v přilehlých stráních – a to dvě nákladní pozemní lanovky. Šířka lanovkových vozíků odpovídala nejdelšímu rozměru přepravky na láhve s minerálkou, rozchod kolejí jako u drážky shodně 450 mm, délka tratí pouze kolem 30 m. Jedna z lanovek byla provozována v údolí Ohře od kolonády směrem k Ottovu prameni, druhá stoupala z bočního údolí Lomnice za výrobním areálem k Prameni Löschnerovu. Obě byly řešeny jako dvoukolejné – s krytými staničními prostorami. Veškeré tvarosloví odpovídalo době svého vzniku na přelomu 19. a 20. stol. - ostatně jako celé lázně spojené se jménem původního vlastníka, dobře známého právě z etiket zdejší minerálky.

-


 

-

Lanovka k Ottovu prameni je patrná i na zde publikované pohlednici - provoz druhé lanovky - k Löschnerovu prameni - zachycuje třeba dobový film o lázních Kyselka prezentovaný rovněž na internetu.

-

Odkazy
Kyselka z roku 1928 - dobový film na YouTube prezentovaný obcí Kyselka
Prameny v Kyselce - a další zajímavosti na stránkách obce
Vlečka a úzkokolejka v Kyselce - galerie fotografií

-

Mattoni

kniha 1.jpg

Zajímavosti v okolí

NA VÝLET do Kyselky: Mattoni už není.. 100 let od úmrtí

Heinrich Mattoni, velkovývozce minerální vody a tvůrce slávy lázní Kyselka

Mattoniho předkové pocházeli z Itálie. Zakladatelem karlovarské větve rodu Mattoniů byl obchodník s citrony  Octavio (Ottavio) Mattoni. Narodil se dne 17. března 1663 v italském městě Susino. Jako obchodní cestující se roku 1693 usadil v proslulých lázních Karlových Varech, kde provozoval obchod s jižním ovocem. Ve věku 36 let se roku 1699 v Karlových Varech oženil s Julianou Breitfelderovou, dcerou radního a karlovarského měšťana. Octavio Mattoni zemřel v Karlových Varech dne 21. března 1724. Potomci Octavia Mattoniho byli vesměs znamenití karlovarští cínaři a obchodníci smíšeným a tkalcovským zbožím. Jeho syn Franz Andreas Mattoni se stal majitelem domů Zlatá koruna a Strauss na Staré louce. Oženil se s Annou Theresou Knollovou a zemřel roku 1758. Jeho syn Octavian Johann Nepomuk Mattoni se stal v Karlových Varech významným cínařem. Zemřel mlád ve věku 40 let. Z jeho manželství s Annou Katharinou  Peterovou vzešel syn Caspar Andreas Simeon Mattoni, narozený roku 1768. I on se stal váženým cínařským mistrem. V roce 1798 se Caspar Mattoni oženil s Marií Deimlovou. Po něm převzal cínařský obchod jeho nejstarší syn Karl Baromäus Mattoni, narozený v Karlových Varech 29. října 1801. Ten se v roce 1829 se oženil s Marií Theresií Voigtovou, dcerou karlovarského nožíře Leopolda Voigta. V souvislosti s celoevropským úpadkem cínařství, jež bylo kolem roku 1830 nahrazeno porcelánovým průmyslem, Karl Mattoni zděděného cínařského řemesla zanechal a věnoval se obchodu s textilním zbožím. Z manželství Karla a Marie v roce 1830 vzešel syn Heinrich, který proslavil karlovarskou větev rodu Mattoni nejvíce a stal se svého času nejslavnějším exportérem minerální vody v zemích rakouského mocnářství.

-

kniha 9.jpg

Heinrich Kaspar Mattoni se narodil 11. srpna 1830 v Karlových Varech. Navštěvoval základní školu v Karlových Varech a 2  třídy tzv. Hlavní školy (Hauptschule) v Lokti. Obchodní praxi získal dvanáctiletým působením u různých podnikatelských firem v Praze, ve Vídni a v Hamburku. Řadu let byl mladý Mattoni obchodním cestujícím. Během svých vandrovních let poznal ekonomické, sociální a kulturní poměry v celé Evropě, čehož dokonale využil při své pozdější obchodní činnosti. V roce 1857 si Heinrich Mattoni se svým švagrem Fritzem Knollem na 10 let (1857-1866) pronajal export karlovarské minerální vody. Tělem a duší obchodu se stal Heinrich Mattoni. Měl úžasný obchodní talent a byl geniálním mistrem reklamy. Četnými obchodními, dnes bychom řekli marketingovými, cestami po celé Evropě dokázal během doby pronájmu ztrojnásobit odbyt karlovarské zřídelní vody. Úspěšným prodejem minerální vody Mattoni získal solidní provozní kapitál pro další rozšíření své podnikatelské činnosti. Od 1. ledna 1867 si kromě expedice karlovarské vody na 10 let pronajal také export minerální vody z tzv. Ottova pramene v lázních Kyselka. Ty tehdy patřily hraběti Johannu z Neubergu. I tento pronájem se pro Mattoniho stal velkým obchodním úspěchem. Roku 1873 si Mattoni kysibelské panství a vývoz kysibelské vody zakoupil od hraběte Hermanna Czernina (Černína) z Chudenic. Stal se tak  výhradním vlastníkem Kyselky a všech pozemků a minerálních pramenů v okolí. Počínaje rokem 1873 začal Mattoni kysibelskou minerální vodu do té doby známou pod názvem König Otto Quelle expedovat pod novým obchodním označením Mattonis Giesshübler. Čilou obchodní politikou dokázal zajistit prodej Kysibelky po celé Evropě a dílem také v zámoří.


kniha 4.jpg

Mattoniho investiční péčí se Kyselka v krátkém čase stala oblíbeným lázeňským a turistickým místem nadregionálního významu. Vznikly tu moderní stáčírna minerální vody, celá řada nových lázeňských budov, vodoléčebný ústav, kolonáda, lesní promenády s vyhlídkami a rozhlednou jakož i četná technická zařízení (lanová kolejová zdviž pro transport lahví, výrobna lahví, bednárna, stáje pro povozy aj.)

Filiálky svých prodejen minerální vody Mattoni zřídil roku 1865 ve Vídni, roku 1872 ve Františkových Lázních a roku 1876 v Budapešti.

V roce 1870 byl Mattoni jmenován c.k.dvorním dodavatelem minerální vody. Kromě vývozu vody založil výrobu vedlejších zřídelních produktů  (rašelinná sůl, železitý a rašelinný léčivý extrakt, zřídelní mýdlo, zřídelní pastilky aj.)

Dne 1. ledna 1872 Mattoni koupí získal rašeliniště Soos u Františkových Lázní. Rašelinu začal strojově dobývat a od roku 1879 exportovat pro lázeňské účely do Karlových Varů. V lokalitě Soos Mattoni vybudoval továrnu na výrobu rašelinné soli.

V roce 1876 Mattoni zakoupil v Budapešti prameny hořké minerální vody a začal je stáčet. V roce 1881 zakoupil v Budapešti také luxusní Alžbětiny solné lázně.

Roku 1883 Mattoni zrušil svou s firmou spjatý expediční podnik v Karlových Varech a plně se věnoval rozvoji exportu minerální vody z Kyselky a Budapešti. O rok později, dne 6. ledna 1884, zřídil pro své zaměstnance v Kyselce institut nemocenské pokladny, což byl ve své době velmi pokrokový sociální počin. .

V roce 1892 Mattoni zakoupil v Karlových Varech dům Fregatta na Tržišti a v roce 1898 v něm zřídil na svou dobu moderní obchod s firemní produkcí.

Roku 1894 Mattoni v Kyselce vybudoval moderní elektrárnu. V témže roce z vlastních prostředků započal stavět lokální železniční trať z Vojkovic nad Ohří do Kyselky. Její slavnostní otevření se konalo dne 26. ledna 1895. Dráha významně urychlila a také zlevnila vývoz Kysibelky.

V letech 1897-1898 byla v Kyselce vystavěna honosná kolonáda Ottova pramene. V roce 1906 byla firma Heinrich Mattoni změněna na rodinnou akciovou společnost.


kniha 8.jpg

Heinrich Mattoni se v krátkém čase vypracoval na předního evropského experta  na produkci a prodej minerálních vod a zřídelních výrobků. Byl členem četných celoevropských oborových grémií. Kolem roku 1900 dokonce vydával vlastní oborový věstník zvaný Correspondenz Mattoni, který publikoval aktuální novinky vztažné k minerálním vodám, lázeňství, marketingu a balneotechnice.

Zboží firmy Heinrich Mattoni bylo prezentováno na všech dobových světových výstavách v Evropě i v zámoří , kde získalo řadu vysokých vyznamenání.

Za své mimořádné zásluhy o rozvoj průmyslu a obchodu v Rakousko-Uhersku byl Heinrich Mattoni roku 1878 císařem Františkem Josefem I. jmenován císařským radou. Tentýž císař jej pak dne 27. října 1889 pozdvihl do dědičného šlechtického stavu, takže Mattoni ke jménu získal přídomek Edler von. Roku 1908 byl u příležitosti zlaté svatby Mattonimu udělen komturský kříž řadu Františka Josefa. Mattoni byl také poctěn udělením čestného občanství  města Karlových Varů. Roku 1898 byla po Mattonim v Karlových Varech nazvána ulice.

Manželkou Heinricha Mattoniho byla Wilhelmina von Mattoni, rozená Knollová. Roku 1908 slavili manželé zlatou svatbu.

Kolem roku 1910, v roce Mattoniho úmrtí,  firma Heinrich Mattoni AG ve všech svých provozech zaměstnávala kolem 60 úředníků a 500 zaměstnanců.

Slavný a zámožný evropský exportér minerální vody Heinrich Mattoni zemřel v Karlových Varech ve své vile Mattonihof dne 14. května 1910. Jeho pohřeb v Karlových Varech byl velkolepý a svědčil o mimořádné oblibě zesnulého. Po Mattoniho  smrti se obchodu ujali Mattoniho synové, komerční rada Leo Edler von Mattoni a obchodní komorní rada Heirnich Edler von Mattoni.

dr.S.Burachovič


nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled