Vinařství Němeček - rodinné vinařství Němeček Březno u Chomutova
-
-
Vinařství Němeček
Rodinné vinařství Březno
Čechova 330 Březno 431 45
Tel.:+420 731 488 176, 736 773 589
www.vinarstvinemecek.cz
GPS:50°23'54.362"N, 13°25'14.012"E
-
Zabýváme se pěstováním ovocných stromů, vinné révy, výrobou vína a moštů. Poskytujeme také zahradnické služby a odborné poradenství. Zaměřujeme se na pěstování jablek, hrušek, meruněk, broskví, švestek, třešní a nektarinek.
-
Vína
České zemské víno, bílé, suché.
Hrozny pro toto víno byly sbírány probírkou 18. 10. 2013 při cukernatosti 21° NM. Alkohol 12,0 %, zbytkový cukr 6,5 g/l, kyseliny 9,7 g/l.
České zemské víno, bílé, polosuché.
Hrozny pro toto víno byly sbírány 26. 10. 2013 při cukernatosti 21° NM. Alkohol 11,5 %, zbytkový cukr 12,4 g/l, kyseliny 9,4 g/l.
České zemské víno, bílé, suché.
Limitovaná edice 120 lahví. Hrozny pro toto víno byly sbírány 6. 10. 2013 při cukernatosti 23° NM. Toto víno nebylo filtrováno ani čiřeno, jedná se tedy o čistý přírodní produkt s velkým předpokladem zrání a dalšího pozitivního vývoje. Solaris je velmi raná moštová odrůda (kříženec Merzling x Gm 6493), kterou vyšlechtil roku 1975 v Německu profesor Norbert Becker. Otcovská odrůda pochází ze semenáčků, které roku 1964 vyšlechtil profesor Vilém Kraus křížením odrůd Severnyi x Muškát Ottonel. Odrůda u nás nabývá na popularitě, protože je vhodná do severních vinařských oblastí.
České zemské víno, červené, suché.
Hrozny pro toto víno byly sbírány 29. 10. 2013 při cukernatosti 19° NM. Alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 2,3 g/l, kyseliny 6,4 g/l. Hrozny pocházejí z vinařské obce Slaný od pěstitele ing. Matouška. Jedná se o technologické odrůdové cuvée - 3/4 partie zrály v nerezovém tanku a 1/4 v dřevěném sudu typu barrique. Víno leželo na jemných kalech do 2. 5. 2014, poté bylo filtrováno pouze hrubou křemelinou.Víno získalo stříbrnou medaili na soutěži Litoměřický hrozen 2014.
-
-
Rodinné vinařství Němeček reprezentují otec Karel a syn Martin Němečkovi. Celé vinařství je ale postavené na širší rodině. Karel Němeček se podílel před třiceti lety na obnově vinohradnictví a sadařství ve vičickém údolí u Března. Nejstarší zmínka o pěstování révy na tomto území waldsassenskými cisterciáky pochází z r. 1285. Tento řád vysazoval vinice také ve Velkých Žernosekách a tamní sklepy slouží vinařství dodnes. K úpadku došlo po třicetileté válce, k prvním pokusům o návrat vinic po r. 1980.
První ovocný sad jsme začali sázet v Nechranicích v roce 1998 a postupně jsme zvětšovali plochy a rozšiřovali druhy ovoce a odrůdy. V roce 2003 jsme vysadili první pokusný vinohrádek, po první úrodě jsme propadli kouzlu révy vinné a vlastního vína a pronajali jsme si něco přes hektar vinice v trati Zámecká v obci Stranná s odrůdou Kerner. Později jsme přikoupili plochy s Müllerem-Thurgau.
Naše vinice připomínají díky své poloze Pálavu - rozprostírají se na jižním svahu nad velkou vodní plochou Nechranické nádrže a zároveň jsou chráněné věncem Krušných hor. Na dvou hektarech máme nyní asi 4 500 hlav, na pokusném vinohradu v Nechranicích zkoušíme vhodnost desítky odrůd v místních podmínkách. Mikrovzorky nám ukázaly například na odrůdu Solaris, která se dostane do lahví v roce 2016 nebo 2017.
-
Šéfem naší rodinné firmy je Karel Němeček, Martin je sklepmistrem. Vyrábíme vína čistě malovinařskými postupy - tedy hlavně selským rozumem. Na rozdíl od většiny velkovýrobců vína probíhají u nás všechny podstatné školící operace už ve fázi zpracování moštu. V dalších fázích výroby se již snažíme do vývoje vína nezasahovat. U suchých vín: víno stáčíme pouze jednou, poté následuje ležení na kvasnicích, filtrace hrubou křemelinou a ve vhodnou chvílí plnění vína do lahví. Pouze hrubší filtrace zaručuje, že naši zákazníci dostávají v lahvi přírodní živý produkt. Vína ze zdejších vinic mají podobně jako vína mostecká, litoměřická, roudnická a mělnická osobitý charakter nejsevernější vinařské oblasti s výrazným odrůdovým buketem a pikantní kyselinkou. Jejich zajímavostí je různorodost podle ročníku, sklepmistrem zvolené technologie a šarže.
Naše vína se prodávají ze sklepa, ve vybraných vinotékách a restauracích v okolí (Březno, Chomutov, Kadaň, Štětí) a na některých farmářských trzích. Podívejte se na ceník, do sekce Kde koupíte naše víno (níže) nebo si vyberte přímo v našem e-shopu (vlevo nahoře).
Přejeme Vám příjemné chvíle strávené s originálními víny z podhůří Krušných hor!
-
Naše vinohrady katastrálně spadají pod Březno u Chomutova, které je Ministerstvem zemědělství zapsáno jako vinařská obec patřící do vinařské oblasti Čechy, podoblasti litoměřické. Uznána je zde jedna viniční trať s názvem Zámecká, která se rozprostírá na svazích nad vesničkami Vičice a Stranná.
V Nechranicích máme vysázený malý pokusný vinohrádek (cca 360 hlav), kde zkoušíme vhodnost vybraných odrůd do místních podmínek. Máme zde Malverinu, Hibernal, Regent, Chrupku bílou, Chrupku červenou, Dornfelder, Prim, Solaris, Laurot, Siegerrebe a Zweigeltrebe.
-
Je pojmenovaná podle kupecké Stezky Kralupské, které se v okolí Března říkalo Stará Stezka. Stezka vedla z Prahy k osadě Lysolaje, odtud k Úněticím, Levému Hradci, Slanému a Lounům. Z Loun pak podél řeky Ohře k Žatci a od Žatce zase dál podél řeky Ohře do Stranné. Zde pokračovala k osadě Kopeček (Spielhübel), kde stávala vyhlášená hospoda s kovárnou. Historie kovárny sahá podle lidového vyprávění do dávných dob.
Občerstvovali se tu a odpočívali kupci a dávali tu opravovat podkovy svým soumarům. Hospoda byla jediným místem a jediným útulkem na celé trase ze Žatce do Kralup. Z Kralup vedla stezka do Marienbergu. Stezka Kralupská dostala svůj název od bývalé zemské brány, kterou opouštěla českou zemi u městečka Kralupy u Chomutova, pohlceného ve 20. století hnědouhelným lomem. Byla nejdelší ze starých kupeckých cest v tomto regionu. Na hranicích procházely stezky tzv. branami, což byly často horské průsmyky, ale hlavně konkrétní místa, kde se vybíralo clo. Těmto pomyslným „branám“ se říkalo zemské brány.
Vinice svůj příběh vypráví výhledem do okolí. Stojíte-li na vršku nad vinicí, vidíte od kraje, kde se rodí pivo (Žatecká pánev), přes Doupovsko a končíte výhledem na Krušnohoří. Pod sebou máte rozlehlou vodní plochu Nechranické nádrže chráněnou věncem hor. Nejen výhled, ale také mikroklimatické podmínky připomínají Pálavu. Již svah je vystaven slunci celý den. Právě odsud pochází Kerner, který z ročníku 2013 nabízíme v suché a polosuché variantě.
-
Ovoranč
V Nechranicích máme malý ovocný sad, který nazýváme Ovoranč. V období sklizně vám můžeme nabídnout ovoce a exkluzivní jablečný moštík. Je ale nutné se předem telefonicky domluvit, protože naše ovoce je pro svojí prvotřídní kvalitu velmi žádané a tudíž brzy prodané.
Nabízíme jablka (Angold, Spartan, Golden Delicious, Golden Delicious Reinders, Champion, Topaz, Pinova, Gala), hrušky (Williamsova, Lucasova, Konference), broskve (Red Haven), meruňky a švestky.
Zavolejte, rádi se s vámi domluvíme na termínu, kdy si pro ovoce můžete přijet.
-
Málokdo z našich zákazníků tušil, před tím, než ochutnal naše víno, že Březno je dle vinařského zákona a vyhlášky č. 254/2010 Sb. zapsané jako vinařská obec patřící do vinařské oblasti Čechy, podoblasti litoměřické. Máme zde uznanou jednu viniční trať, která se jmenuje Zámecká a rozprostírá se na svazích nad vesničkami Vičice a Stranná. To má v dnešní době význam pro možnost vinnou révu pěstovat, vyprodukované víno legálně zatřiďovat a uvádět na trh. Ale to není všechno. Vystoupáte-li na svah nad naše vinice, připomene vám pohled známou scenérii - vinohrady na jižních svazích zalitých sluncem, modrá plocha Nechranické nádrže a za ní věnec kopců jsou naší malou Pálavou včetně podobných mikroklimatických podmínek. Proto se zde révě daří a naše vína - i když jich nemáme tolik - nejsou žádnou Popelkou.
A má vůbec pěstování vína v Březně nějakou tradici?
Nejstarší zmínka o pěstování révy vinné v nejbližším okolí je z roku 1285, kdy se norimberský a loketský purkrabí vzdali ročního poplatku vína z vinic v Přívlakách mezi Žatcem a Kadaní. Tento vinohrad patřil řádu Walsassenských cisterciáků, kteří tento kraj pomáhali kolonizovat. Obec Přívlaky daroval řádu cisterciáků v roce 1165 král Vladislav II. Cisterciáci sem přicházeli z Burgundska a byli v roce 1252 zmíněni i jako velcí budovatelé vinic ve Velkých Žernosekách na Litoměřicku. Jimi vybudované sklepy slouží tamnímu vinařství dodnes.
Velký impuls dal k rozvoji vinařství Karel IV, který roku 1374 udělil blízkému městu Kadaň stejná privilegia jako Praze včetně dvanáctiletých daňových prázdnin. Na přelomu 15. a 16. století zde bylo evidováno velké množství vinic, z nichž některé patřily přímo králi Ladislavovi nebo významným šlechticům, např. Jiřímu z Poděbrad. V naší oblasti vznikaly vinice v okolí říčky Liboc, v Polákách, Běšicích, Pětipsech a jinde. V Čechách (bez Moravy) bylo v této době dle soupisu v Berní rule 3 336 ha vinic, dnes je registrováno pouhých 750 ha. Rozvoji vinařství však uškodila třicetiletá válka (1618 - 1648). V roce 1647 si v Polákách zřídila ležení švédská vojska a co nezplundrovali Švédi, dokončila pak císařská vojska. Kůly z vinohradů používali vojáci jako palivo. Po válce následoval odchod protestantů do exilu, dočasné ochlazení klimatu a rozvoj pivovarnictví.
To vše mělo tak velký vliv, že vinařství v celé oblasti velmi rychle upadalo, oblast se stala známá spíše chmelem, povrchovýmí uhelnými doly a průmyslem. A jaká je současnost ?
Po roce 1985 vysadil postupně první čtyři hektary vinic ve Stranné Státní statek Chomutov. Odbornou pomoc tehdy poskytl Vilém Kraus, přední odborník na vinohradnictví u nás i v Evropě, spolu s vedoucím výsadby Karlem Němečkem. Po roce 1991 si vinice pronajala firma Sady a školky Vičice, s. r. o. Následovala vlna rozkvětu, kdy zdejší vína získávala medaile na soutěžích na Karlštejně a Červeném Hrádku. Později se dění na vičických vinicích dostalo z různých důvodů do útlumu. Až v poslední době se opět blýská na lepší časy.
Nenechte se tedy zmýlit. Na dohled Krušných hor, Žatce i hnědouhelných dolů se opravdu rozkládá romantický kout, kterému opět vévodí réva a my jsme rádi, že patříme ke třem místním vinařstvím, která se starají o obnovu stovky let staré tradice.
-
Vinařství Němeček, Čechova 330, 431 45 Březno
telefon: +420 731 488 176
e-mail: martin-nemecek@volny.cz
16.4.2012
Březno - Obecní úřad uspořádal pro občany první ochutnávku březenského Kernera.
První úroda po letech vinice ve Stranné u Března už nabízí své tekuté plody. Bílé víno se rozlévá do sklenic místních při společenských akcích, přespolní mají možnost si pro lahvinku dobrého moku zajet přímo k vinaři. Kvalitu ocenili i odborníci na soutěži vín.
České zemské víno, jak je psáno na vinětě, vzešlo z pozemku obce, obhospodařovaného vinařem Karlem Němečkem. „Odrůda Kerner není tak známá, je totiž náročná. Pochází z Německa a jmenuje se podle doktora Kernera, který léčil nemocné lidi vínem. Obsahuje více kyselin, takže si na něm pochutnají milovníci suchého vína,“ přibližuje charakteristiku vína Karel Němeček, který má zhruba hektar vinice pronajatý od obce. V budoucnu by mělo dojít na výsadbu červených odrůd.
Loňský Kerner unikl jen o fous zlaté medaili na soutěži vín v Modré u Velehradu. Odborníci tam hodnotili vzhled, vůni a chuť, a březenské víno ohodnotili 83 body ze 100 možných. „Za 85 bodů se udělovaly zlaté medaile,“ dodává vinař Němeček.
Obecní úřad uspořádal pro občany ochutnávku v infocentru a do budoucna se bude místní víno podávat i při kulturních a společenských akcích. Březenský Kerner je ale dostupný i pro ostatní, koupit se dá v restauraci U Rybníčku, na benzínce v obci, v Chomutově na náměstí 1. máje ve vinotéce a v Kadani v Hradní vinotéce. Přímo u vinaře v Březně můžou zájemci nakoupit jen po telefonické domluvě na čísle 731 488 176.
Autorka: Eva Dušková
-
1.11.2012
Březno - Nedávno ještě burčák, nyní již řezák a za půl roku dobré bílé víno. Vinař Karel Němeček z Března sklidil svou úrodu a nyní čeká, jaké bude letošní víno v té nejpříjemnější podobě.
Nejprve semlel vinné hrozny, které nechal v kádích dva dny odležet,aby se do vína dostalo více buketních látek, po té lisoval rmut.S lisováním mu pomohli dva kamarádi, kteří plnili lis a z něj už pak vinný mošt tekl do tanků ve sklepě. Z moštu později vznikl dobrý burčák a nyní je již z letošního vína takzvaný řezák. „To je v podstatě nepitelné víno, ztratilo již svoji sladkost a teprve nyní se v něm začnou tvořit buketní látky," vysvětluje Karel Němeček. Poté se řezák promění v mladé víno a nakonec hotové víno. To však bude až v únoru až březnu. „Tato odrůda musí déle ležet na kvasnicích. Je to první třída, protože jeden z rodičů je Rýnský ryzlink," dodává vinař.
-
-
V Březně už je to po letech druhá úroda z tamní vinice ve Stranné. Ta první přinesla skvělé víno a jen o fous unikla zlaté medaili na soutěži vín v Modré u Velehradu.
Také letošní víno dává velké naděje. „Přizvaný vinařský komisař totiž naměřil 20,8 stupňů cukru dle normovaného moštoměru, což umožňuje u vína použít na etiketu přívlastek Kabinet," vysvětluje znalec vína. K přívlastku Pozdní sběr chybělo jen 0,2 stupně cukernatosti.
Víno Kerner má barvu zelenožlutou až slámovou, intenzivní ryzlinkové vůně s podstatně vyšší kořenitostí a s tóny tmavého medu. Víno je velmi plné, s mohutným nástupem a dlouhou perzistencí, někdy s nahořklým závěrem. Doporučujeme pít k rybám, drůbeži či telecímu masu. Sladké výběry vína jsou vhodné k dezertům.
Autor: Redakce
-
19.10.2013
Březno - V Březně vrcholí sklizeň úrody vinné révy. Sběr hroznů potrvá ještě asi deset dní.
Karel Němeček s manželkou a třemi syny obhospodařuje zhruba dva hektary vinic ve Stranné a Nechranicích. Soustředí se zejména na odrůdy Kerner a Müller Thurgau. Většinu letošní produkce vinař nabídne zájemcům, část lahví ale uloží k archivaci.
Na své si přijdou i milovníci burčáku. Karel Němeček, který se jediný z rodiny věnuje pěstitelství na plný úvazek, informaci potvrdil. „S burčákem samozřejmě počítáme, jinak by to ani nešlo. Nabídneme ho tradičně na vesnických farmářských trzích a po telefonické domluvě také přímo u nás doma," uvedl.
Letošní sklizeň vinné révy v porovnání s loňskem Němeček označil za průměrnou. „Hrozny ročníku 2012 se ale vyznačovaly vyšší cukernatostí," upozornil.
Kvalitu produkce rodinné firmy, konkrétně odrůdy Kerner a Müller Thurgau, ohodnotil majitel vinotéky na chomutovském náměstí 1. máje Radim Volařík. „Vína pana Němečka jsou příjemná, vyvážená a pitelná. Vzhledem ke klimatickým podmínkám, které na severu Čech panují, je podle mého názoru úspěšným vinařem. Ostatně stejně jako já tato vína hodnotí i velká část mých stálých zákazníků," zhodnotil Volařík.
Na historické začátky i později obnovenou a opět přerušenou tradici pěstování vinné révy na Chomutovsku Němečkovi navázali před deseti lety, v roce 2003. O dva roky později již sklízeli první hrozny.
Nejstarší zmínka o pěstování révy vinné v okolí Března pochází už z roku 1285, kdy se norimberský a loketský purkrabí vzdali ročního poplatku z vinic v Přívlakách mezi Žatcem a Kadaní. Zdejší vinohrad tehdy patřil řádu cisterciáků. Zmínky o pěstování vinné révy na konci 16. století ustaly.
Novodobá kapitola pěstování vinné révy na Chomutovsku se začala psát až před zhruba třiceti lety. Po roce 1985 vysazuje postupně první čtyři hektary ve Stranné Státní statek Chomutov. Po roce 1991 si vinice pronajímá firma Sady a školky Vičice. Následuje vlna rozkvětu, kdy zdejší vína získávají medaile na různých soutěžích. Později se sle dění na vičických vinicích dostalo z různých důvodů do útlumu.
Až v poslední době se blýská na lepší časy, produkci vín se nyní v regionu věnují kromě Němečkových dva další pěstitelé. „Naše vína mají, podobně jako Mostecká, Litoměřická, Roudnická a Mělnická, osobitý charakter nejsevernější vinařské oblasti s výrazným odrůdovým buketem a zajímavou kyselinkou. Jejich předností je velká různorodost podle pěstitele, ročníku, sklepmistra i šarže," přiblížil vlastnosti severočeské produkce vín Karel Němeček.
Díky Němečkům se do regionu vrací i odlesk zašlé slávy místních vín. „I nám se letos zadařilo. V největší a nejprestižnější Národní soutěži vín oblast Čechy jsme v kategorii suchých vín získali za Kerner 2012 stříbrnou medaili," dodal březenský vinař.
Autor: Jan Foukal Mgr.
-
Poslední vinobraní už má za sebou a degustaci mladého vína také. Teď je v očekávání, jaké víno se mu povede tentokrát. "Vinařství tady má velkou tradici, už od třináctého století, i když je to tu ta nejsevernější lokalita," říká Němeček s úsměvem.
Jak dlouho se věnujete vinařství?
Už od dob totality. Na Mostecku se víno pěstovalo a zdejší šéf statku pan Jirka to chtěl taky. Vznikla skupina lidí a vybrala se vhodná lokalita, stráně ve Vičicích, které jsou situované na jižní stranu. Ve spolupráci s Vysokou školou v Praze především pak Vilémem Krausem, se vybrala vhodná odrůda a vysadila se na jednom hektaru první vinice. Po revoluci vinice převzaly Sady a školky Vičice. Ty se ale dostaly do útlumu. Vinice o rozloze 1,3 ha získala obec jako historický majetek, ostatní asi tři hektary prodal pozemkový fond zájemcům. My jsme od obce vinici pronajali a část koupili. Jo a ještě máme takovou malou pokusnou vinici. Bohužel mě to neuživí a tak si občas musím přivydělat i jinak.
Na které odrůdy jste vsadili?
V obci Stranná na viniční trati Zámecká, pěstujeme na cca 1,3 hektaru odrůdu Kerner na vinici Na Vyhlídce a 0,75 hektaru Müller Thurgau na vinici Na Staré stezce.
Daří se vám dělat kvalitní víno?
Docela se nám daří, ono tady na severu jsou specifické podmínky a obě odrůdy jsou relativně mladé. Müller Thurgau se pěstuje od devatenáctého století a tady se mu daří. Kerner je mladší, vzniknul někdy okolo druhé světové války. Müller není náročný na půdu a umí udělat takovou příjemnou výraznou kyselinku, která například na Moravě není. Tam je tohle víno až trochu fádní. Vůbec vína z Čech tu kyselinku mají a na Moravě ne. Ten, kdo si na ty naše suchá vína zvykne, tak je potom vyhledává a jiná ho už tolik nelákají. K tomu našemu se musí člověk takzvaně propít a potom je to celoživotní láska.
Vy jste už získali ocenění, jaké?
Ano, za Kernera jsme získali stříbrnou medaili v prestižní soutěži českých vín. Drze jsme se tam přihlásili a vyšlo to. Tyhle soutěže jsou anonymní a říká se, že víno nosí porotě v ponožce, aby nevěděli, od koho je.
Kolik vína ročně uděláte?
Od dvou do pěti tisíc litrů. Záleží jaký, je rok, kolik se ho urodí.
Je v roce nějaké období, kdy se vinařstvím nemusíte zabývat?
Teoreticky jsou dvě období, kdy to není tak náročné a to určitá doba před sběrem a pak v zimě, když je víno ve vegetačním klidu. Ale protože se musí prořezávat, tak někdy, abychom to zvládli, tam chodíme na pár hodin i v zimě.
Vyhráváte boj se škůdci?
Na rozdíl od Moravy jsme na tom lépe. Můžeme stříkat až šestkrát do roka. Obaleče tu v podstatě nemáme a s ostatním se umíme dost dobře vyrovnat.
-
Přímo ze sklepa ve Vinařství Němeček, Čechova 330, Březno nebo v našem e-shopu (odkazy vlevo nahoře)
Farmářské trhy (www.maskaszk.cz/venkovske-farmarske-trhy-1/)
V roce 2014 nás zastihnete ještě na těchto místech
14. 9. - Droužkovice
12. 10. - Údlice
9. 11. - Spořice
7. 12. - Droužkovice
Restaurace
Restaurace U Zrcadla ve Březně
Restaurace U Rybníčku ve Březně
Vinotéky
Víno a Květiny na náměstí 1. Máje v Chomutově
Vinotéka na Hradě v Kadani
Vinotéka Viničná ve Štětí
Vinotéka modrý hrozen Litvínov
Vinotéka a čajovna Lovosice
Roudnická vinotéka Roudnice nad Labem
Penziony a hotely
Penzion Sport Chomutov
Farmy
Farma létající koza Břvany u Loun (doporučujeme sýry z této farmy - skvěle se snoubí s naším vínem)
Ostatní místa
Svatostánek českého vinařství, Gotický hrad Litoměřice (v recepci)
Zahradnické centrum Lavandula, Slaný-Blahotice (reprezentativní vinotéka českých vinařství)
Pasoil čerpací stanice Březno u Chomutova
Obchodní zástupci
pro Drážďany, Litoměřice
Pavel Tschakert, tel.: +420 728 602 787, e-mail: pavel@tschakert.cz
prodejna Kolotéka, Krajská 293, Litoměřice
pro Chomutov a Jirkov
Lukáš Němeček, tel.: +420 775 666 749, e-mail: ara.bushman@seznam.cz
ulice Osvobození, Jirkov
pro okres Litoměřice
Martin Němeček, tel.: +420 736 773 589, e-mail: martin-nemecek@volny.cz
U Katovny 2005/4, Litoměřice